Reklama

Bogdan Zdrojewski: Wrocław potrzebuje kandydata, który będzie godził różne elektoraty; Alicja Chybicka nim nie jest

12/01/2018 11:42

Wywiad z Bogdanem Zdrojewskim, europosłem Platformy Obywatelskiej, byłym prezydentem Wrocławia.

Panie Prezydencie, co się stało w Sejmie z posłami Platformy Obywatelskiej?


Rozumiem postawę konserwatywnych polityków Platformy, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu ustawy liberalizującej prawo do aborcji. Natomiast bardzo trudno zrozumieć postawę lekarza, który chce reprezentować szeroki nurt centrowy. Trudno zrozumieć fakt, że pani profesor Alicja Chybicka nie podjęła żadnej decyzji. Że w ogóle nie zagłosowała. Lekarz nie może uciekać od podejmowania decyzji.


Bez wątpienia pani profesor nie poradziła sobie z wytłumaczeniem, dlaczego nie podjęła decyzji w tej sprawie. Dlaczego uciekła przed odpowiedzialnością w kwestiach, które są również natury medycznej…

Reklama

Czy to powody dla których należy wymienić kandydata?


Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ją to dyskwalifikuje, jeśli chodzi o kandydata na prezydenta. Ale bez wątpienia odbiera jej bardzo poważny, istotny, a wręcz kluczowy elektorat. Zwłaszcza kobiety.


Nie od dziś nie jest Pan zwolennikiem startu Alicji Chybickiej.


Wobec kandydatury profesor Chybickiej od początku zachowywałem lekki dystans. Uważam bowiem, że PO w tak długim marszu musi zachować pewną elastyczność i szukać kandydata, który będzie godził różne elektoraty. Dziś pani Chybicka oddaliła się od tego, aby reprezentować wiele różnych grup. Na pewno zmniejszyła swoje szanse, aby wygrać wybory. Bez wątpienia: bardzo osłabiła swój mandat.

Reklama

Czy Pana zdaniem PO powinna zmienić kandydata?


Platforma powinna być gotowa do wystawienia, ale też poparcia, kandydata, który będzie reprezentował bardzo szerokie spektrum rozmaitych potrzeb mieszkańców. Wrocław potrzebuje odświeżenia, innego spojrzenia na miasto, po bardzo długich rządach Rafała Dutkiewicza. I nie dokonując żadnych ocen tej prezydentury, dobrze byłoby, gdyby pojawił się kandydat, który będzie bardziej otwarty właśnie na szersze spektrum społeczności Wrocławia i lepiej komunikowałby się z różnymi grupami, także poza polityką. Dlatego też uważam, że kandydatura prof. Alicji Chybickiej może być niewystarczająca.

Reklama

Jeśli nie Alicja Chybicka, to kto z PO może wystartować za nią?


Moja główna teza jest taka, że to nie musi być kandydat z Platformy Obywatelskiej. Uważam, że PO wygra we Wrocławiu, jeśli poprze kandydata, który będzie reprezentował całe środowisko centrowe i będzie potrafił znaleźć porozumienie ze środowiskami pozapartyjnymi. To powinna być osoba, która wprowadzi absolutnie świeże, nowe, nieobarczone partyjnymi interesami spojrzenie na Wrocław.


Czy taki kandydat jest wśród tych, którzy są teraz wymieniani?

Reklama

Nie, nie ma. Wszystkie formacje powinny się cofnąć, zrobić reset i zastanowić się nad znalezieniem wspólnego kandydata, który da nową dynamikę rozwoju, nowe projekty.


Ma Pan kogoś na myśli?


Tak, ale nie zdradzę nazwisk. Jest kilka osób, które są gotowe do startu. Ale tylko pod warunkiem, że będą wspólnym kandydatem. Czekają na rozwój wydarzeń.


Jest wśród nich Bernard Afeltowicz?


Bernard Afeltowicz był znakomitym kandydatem. Niestety został spalony przez instrumentalne wykorzystanie na pewnym etapie dyskusji. Teraz już mówi, że nie ma opcji, żeby wystartował. Szkoda.

Reklama

Ale dlatego, żeby nie doprowadzić do podobnej sytuacji, negocjacje dotyczące takiej kandydatury muszą się cechować dużą empatią wobec wyborców w pierwszej kolejności, ale też zrozumieniem że to niezwykle trudna misja. Trzeba działać ostrożnie.


 


Marcin Torz

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości