Reklama

Wrocław wybrany najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce

26/10/2018 13:41

Z raportu przygotowanego przez magazyn rowertour wynika, że Wrocław jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce. Stolica Dolnego Śląska po raz pierwszy pokonała Gdańsk, który do tej pory konsekwentnie wygrywał ten ranking.

Oficjalne wyniki 4. edycji rankingu zostały opublikowane w listopadowym numerze magazynu „rowertour”. W zestawieniu brane były pod uwagę m.in. długość sieci tras rowerowych, liczba rowerów miejskich czy liczba miejsc parkingowych dla rowerzystów, ale także sposób konsultowania rozwiązań rowerowych z mieszkańcami.

– Jestem ogromnie szczęśliwy, że nasze wieloletnie działania na rzecz rozwoju transportu rowerowego zostały docenione – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Już w 2005 r. zwołaliśmy okrągły stół, angażując środowiska rowerowe i przygotowując koncepcje tras. W 2007 r. powołaliśmy oficera rowerowego, a niedługo później plany miejscowe uwzględniały wskaźniki miejsc parkingowych dla rowerów. Wreszcie kierunek naszych działań został potwierdzony przez Wrocławską Politykę Mobilności w 2013 r. To wszystko było możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób, wydziałów i jednostek, za co bardzo dziękuję – dodał.

– W Polsce ranking przeprowadzany przez rowertour jest najbardziej obiektywną oceną całościowej polityki rowerowej miasta – wyjaśniał Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. – Tym bardziej cieszę się, że dostrzeżone zostały nasze konsekwentne działania prowadzone od kilkunastu lat na wielu polach. To zasługa całej rzeszy osób zarówno pracujących w Urzędzie Miejskim, spółkach miejskich oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. To również sukces wrocławian, którzy codziennie głosują własnym nogami, kręcąc po Wrocławiu. Również tych, którzy konsekwentnie głosują w Budżecie Obywatelskim na rowerowe projekty – dodał.

W zmaganiach o tytuł miasta najbardziej przyjaznego rowerzystom udział wzięło 40 miejscowości. Za Wrocławiem uplasował się Gdańsk, lider zeszłych rankingów prowadzonych przez magazyn rowertour. Na podium znalazł się też Radom.

– W zestawieniu widać jak niewielką przewagę uzyskaliśmy nad Gdańskiem, który do tej pory konsekwentnie wygrywał ten ranking – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności. –  Nie spoczywajmy zatem na laurach, bo pracy jest jeszcze dużo. Dla mnie osobiście to znak, że rękawy trzeba jeszcze mocniej zakasać i wybudować kompletną sieć tras rowerowych, aby poruszanie się rowerem było jeszcze bardziej komfortowe – dodała.   

W jednym z wydań naszej Sądy Miejskiej zapytaliśmy wrocławian, czy poruszanie się po mieście rowerem jest bezpieczne, a także, jak na ulicach i chodnikach zachowują się rowerzyści.


Reklama

Przypominamy, że we wrześniu doszło m.in. do tragicznego wypadku z udziałem rowerzystki na ulicy Popowickiej. W przejeżdżającą przejazdem rowerowym kobietę uderzył kierowca samochodu osobowego. Mimo reanimacji kobieta zmarła. Przy jednym ze znajdujących się tam przejść dla pieszych stanął ghostbike. Instalacje przedstawiające białe rowery pojawiają się w miejscach wypadków, w których zginęli rowerzyści.Przypomnijmy, że to nie pierwszy ghostbike we Wrocławiu. W maju podobna instalacja stanęła na ul. Ślężnej, gdzie w wyniku wypadku zginęła 43-letnia kobieta, a jej syn w stanie ciężkim trafił do szpitala.


We Wrocławiu jest w sumie ok. 1100 km tras rowerowych. Na tę liczbę składają się m.in. drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, trasy prowadzące po wałach przeciwpowodziowych czy strefy uspokojonego ruchu. Rowerzyści w mieście mają do dyspozycji ponad 9200 miejsc postojowych oraz około 20 samoobsługowych stacji naprawczych.

W tym roku we Wrocławiu oddano rowerzysto do użytku kilka nowych tras, m.in. na ul. Piłsudskiego, Grabiszyńskiej, Powstańców Śląskich i al. Kromera. Ciągle przybywa też miejsc do parkowania dla jednośladów i znikają bariery architektoniczne, które przeszkadzają w jeździe po mieście. Wrocław bierze też aktywnie udział i sam organizuje wiele akcji promujących jazdę na rowerze, np. Rowerowy Maj, Wrocławskie Święto Rowerzysty, Rowerowa Szkoła, European Cycling Challange, Bike Days.

W planach są kolejne inwestycje rowerowe i rozszerzanie sieci dróg, tak aby utworzyły jeden spójny i bezpieczny system, a każde osiedle było skomunikowane drogami rowerowymi z centrum. W najbliższych latach trasy rowerowe mają powstać na ulicach: Wyszyńskiego, Piaskowej, Na Grobli, Karkonoskiej, Hubskiej czy Dworcowej. Powstanie też Promenada Krzycka, czyli 7,5-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa wzdłuż kolejowej obwodnicy towarowej.

Rowerowe projekty cieszą się też dużą popularnością we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim – w tym roku prawie 15 tysięcy mieszkańców zagłosowało na III etap projektu zielona rowerowo-piesza obwodnica Wrocławia, która będzie biegła od Popowic do Tarnogaju.

W 2019 roku Wrocławski Rower Miejski powiększy się dwukrotnie. Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji ok. 2000 rowerów i 200 stacji. Nowe punkty pojawią się m.in. na Jagodnie, Brochowie, Księżu Małym, Leśnicy, Maślicach, Stabłowicach, Psim Polu, Zakrzowie czy Lipie Piotrowskiej. W efekcie rozwoju Wrocławskiego Roweru Miejskiego 60% mieszkańców Wrocławia będzie posiadać w odległości ok. 500 m dojścia pieszo. Na ulicach pojawi się też 65 rowerów nietypowych: tandemów, cargo, elektrycznych, składanych, trójkołowych, dziecięcych i handbike"ów.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości