Reklama

Zmarła aktorka Iwona Stankiewicz. Miała 57 lat

22/10/2020 17:44

Była związana z Operetką Wrocławską i Capitolem, a także wrocławskimi Teatrami: Współczesnym, Komedia i Polskim. W środę, 21 października, wieku 57 lat zmarła aktorka Iwona Stankiewicz.

„Z głębokim żalem żegnamy Iwonę Stankiewicz – Aktorkę Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 2017–2020, szlachetną, życzliwą Osobę i Przyjaciółkę, otwartą na świat i ludzi” – poinformował Teatr Polski (pisownia oryginalna).

Iwona Stankiewicz w 1986 roku ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


W latach 1983–1987 współtworzyła opozycyjną Scenę Czterdzieści i Cztery, a od 1986 roku przez pięć lat była związana z wrocławskim Teatrem Współczesnym.


W roku 1991 przeszła do Operetki Wrocławskiej, która później funkcjonowała pod nazwami Teatr Muzyczny-Operetka Wrocławska i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.

Reklama

Występowała tam do roku 2012, z przerwą w latach 1993–1995. W tym czasie zagrała w spektaklach takich jak „Scat”, „Opera za trzy grosze”, „Mała księżniczka” czy „Dzieje grzechu”.



Do zespołu artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu dołączyła 24 stycznia 2017 roku i pozostawała w nim aż do nagłej śmierci, 21 października 2020 roku. Na jego deskach zagrała m.in. Ortensię w „Mirandolinie”, Babette Biedermann w „Biedermannie i podpalaczach”, Śmierć, Diabła, Anioła i Autora w adaptacji „Braci Karamazow” i  Matkę w „Xięgach Schulza” Jana Szurmieja. Była asystentką reżysera przy spektaklach „Bracia Karamazow” i „Filadelfijskiej opowieści”.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: ZMARŁ WSPÓŁZAŁOŻYCIEL ŚWIATOWEJ SŁAWY WROCŁAWSKIEGO TEATRU


„Śmierć przerwała Jej próby do zaplanowanej na grudzień 2020 roku premiery „Zmierzchu – świtem…” na motywach „Zmierzchu i Opowiadań odeskich” Izaaka Babla (reż. J. Szurmiej). Nie zobaczymy już Jej ról Madam Wajner, Cioci Chai i Handlarki” – czytamy w komunikacie dyrekcji i zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Iwona Stankiewicz wystąpiła w roli Lindy Swan w spektaklu Wrocławskiego Teatru Komedia "Z rączki do rączki", wyrezyserowanym przez Wojciecha Dąbrowskiego. Zagrała też m.in. w serialach „Pierwsza miłość”, „Biuro kryminalne”, „Licencja na wychowanie” i  „Lombard. Życie pod zastaw czy Oko za Oko”.

Reklama

W 1998 roku wrocławska publiczność nagrodziła ją Srebrną Iglicą. W roku 2018 roku otrzymała zaś Odznakę honorową „Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”.


CZYTAJ TEŻ: ZMARŁ AKTOR DARIUSZ GNATOWSKI, ARNOLD BOCZEK ZE "ŚWIATA WEDŁUG KIEPSKICH"



CZYTAJ TEŻ: ZMARŁ WROCŁAWSKI POETA. PRZED ŚMIERCIĄ ŻALIŁ SIĘ, ŻE NIKT NIE CHCE MU POMÓC


mh/materiały prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości