Reklama

22 lata temu Powódź Tysiąclecia wdarła się do Wrocławia [STARE ZDJĘCIA I FILMY]

12/07/2019 08:34

12 lipca 1997 po południu czyli równo 22 lata temu do Wrocławia wdarła się fala kulminacyjna Powodzi Tysiąclecia. Pod wodą znalazła się spora część Wrocławia, a do ratowania miasta ruszyły tysiące ochotników.

Powóź Tysiąclecia w lipcu 1997 roku nawiedziła nie tylko Polskę, ale również Czechy, Niemcy, Słowację oraz Austrię. Do Wrocławia dotarła 12 lipca po południu.


Mimo szybko podjętych działań i mobilizacji ochotników, którzy ułożyli setki tysięcy worków z piaskiem, wielu części miasta nie udało się uratować przed wielką wodą. Szacuje się, że w 1997 roku pod wodą mogło być nawet 40% obszaru Wrocławia.


Podczas powodzi mocno ucierpiało centrum miasta. Zalane były m.in. ulice Piłsudskiego, Kościuszki, Traugutta i Komuny Paryskiej. Zniszczone zostały również budynki mieszkalne na osiedlu Kozanów, gdzie poziom wody sięgał pierwszego piętra.

Reklama

Wiele rodzin zostało odciętych od świata, a części z nich żywność dostarczały wojskowe śmigłowce. Jeszcze przed powodzią kierowcy, starając się uchronić swoje samochody przed zalaniem, szczelnie zapełniali nimi wszelkie pagórki i wzniesienia.


W wyniku kataklizmu życie w całej Polsce straciło 56 osób. Straty materialne oszacowano na ok. 12 mld złotych.





bas / fot. Małgorzata i Maciej Prochowscy

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości