Reklama

Czy we Wrocławiu grożą nam zimne kaloryfery? "Oszczędzajcie ciepło!"

02/08/2022 13:58

Aż pół miliona ton węgla zużywa w sezonie grzewczym Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA, by ogrzać mieszkania wrocławian korzystających z tzw. miejskiej sieci i dostarczyć im ciepłą wodę. KOGENERACJA zapewnia że węgla we Wrocławu nie zabraknie. Ale jednocześnie już teraz apeluje do wrocławian, by oszczędzali ciepło.

- Ciepło wytwarzamy przez cały rok. Nawet latem elektrociepłownie produkują je na potrzeby ciepłej wody użytkowej czy odbiorców bezpośrednich ciepła w parze. Sezon grzewczy jest zatem umowny, jego rozpoczęcie warunkowane jest zapotrzebowaniem mieszkańców na ciepło. Właściciele lub zarządcy budynków mogą włączyć ogrzewanie w każdej chwili - tłumaczą portalowi TuWroclaw.com we wrocławskiej KOGENERACJI SA.


- Jesteśmy przygotowani do kolejnego sezonu grzewczego - zapewnia spółka w przesłanej nam informacji. I podkreśla, że bezpieczeństwo dostaw paliwa do elektrociepłowni jest zagwarantowane w umowach. - Za dostawy surowców energetycznych odpowiada należąca do grupy PGE spółka PGE Paliwa oraz Polska Grupa Górnicza S.A. - dodaje. Warto dodać, że wrocławska KOGENERACJA w większości należy właśnie do PGE, w praktyce dużą część zużywanego we Wrocławiu węgla produkuje więc sama.

Reklama

- Nie planujemy ograniczeń w dostawach ciepła do gospodarstw domowych. Jednakże mając na względzie dynamiczną sytuację związaną z wojną na Ukrainie i przerwanymi łańcuchami dostaw, zachęcamy naszych odbiorców do racjonalnego wykorzystywania dostarczanego ciepła i w miarę możliwości jego oszczędzanie - czytamy.


A co z cenami? KOGENERACJA SA nie może zmieniać ich dowolnie. - Ceny na ciepło zatwierdzane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - przypomina spółka. Ostatnią podwyżkę prezes URE zatwierdził na początku czerwca. Nowe stawki obowiązują we Wrocławiu od miesiąca. Cena ciepła dostarczanego do odbiorców we Wrocławiu wzrosła aż o 70 procent, ale nie oznacza to że takie podwyżki już teraz czekać będą wrocławian. Na rachunek za ogrzewanie składa się kilka różnych elementów, cena samego ciepła jest tylko jednym z nich. Czy ciepło z wrocławskich elektrociepłowni będzie nadal drożało? KOGENERACJA nie odpowiada na to pytanie jednoznacznie, choć zaznacza że "sposób kształtowania ceny za ciepło uwzględnia koszty jego wytwarzania".


M

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości