Reklama

Dodatkowe 40 mln zł na wsparcie szpitali. Pieniądze trafią m.in. na Koszarową

19/03/2020 12:31

Dolnośląski samorząd uruchomił specjalny fundusz wsparcia dla szpitali, które zajmują się leczeniem przypadków koronawirusa w naszym regionie. Placówki wkrótce mają otrzymać m.in. dodatkowe respiratory, urządzenia do tlenoterapii oraz środki ochrony osobistej. W sumie na potrzeby medyków ma zostać przeznaczonych dodatkowo 40 mln złotych z budżetu województwa.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego poinformował w czwartek o uruchomieniu Dolnośląskiego Pakietu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia. To odpowiedź na potrzeby związane z pandemią koronawirusa w naszym regionie. Do czwartkowego południa na Dolnym Śląsku potwierdzono już w sumie 53 przypadki zachorowania na COVID-19.


W ramach samorządowego programu w najbliższym czasie do dolnośląskich szpitali ma trafić dodatkowy sprzęt i wyposażenie o wartości ok. 40 mln złotych. – To jest podkreślenie wagi, jaką przywiązujemy do ochrony zdrowia Dolnoślązaków – tłumaczy marszałek województwa Cezary Przybylski.

Reklama

Już teraz władze województwa zarezerwowały 1,5 mln złotych na środki ochrony osobistej. Pozostałe pieniądze mają zostać przekazywane placówkom w dwóch transzach. Pierwsze 20 mln złotych ma trafić bezpośrednio do szpitali zajmujących się leczeniem koronawirusa, w tym do szpitala im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej.


– Ten szpital do tej pory prowadził różną działalność. Były tam m.in. odziały pediatryczne, oddział psychiatryczny dla dzieci. Teraz cała placówka została przekształcona w szpital zakaźny – tłumaczy wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Reklama

Na pieniądze z pierwszej transzy mogą liczyć też szpitale z Wałbrzycha, Bolesławca, Obornik Śląskich, Legnicy, a także szpital przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Pieniądze z programu mają też zasilić placówki pogotowia ratunkowego.


Na liście zakupów już znalazły się m.in. respiratory i urządzenia do tlenoterapii, wykorzystywane u pacjentów mających problemy z oddychaniem. Szpitale mogą liczyć też na nowy sprzęt do diagnostyki i badań laboratoryjnych.


– Obecnie rozmawiamy z tymi placówkami i zbieramy zapotrzebowanie. Wkrótce będą gotowe pełne listy i będziemy mogli uruchomić te środki – zapowiedział Krzyżanowski.

Reklama

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości