Reklama

Dominikanie wybrali nowego przeora. Przez wiele lat był duszpasterzem w USA

15/04/2021 09:07

Nowym przeorem wrocławskich dominikanów został ojciec Łukasz Miśko. – Ceni sobie pracę z uczniami i studentami oraz teologiczne dyskusje – podkreślają duchowni.

– Bracia w Konwencie św. Wojciecha wybrali na przeora Łukasza Miśko OP – informują członkowie zakonu.  


Nowy przeor urodził się w Przemyślu i od wczesnego dzieciństwa uczył się gry na pianinie. – Będąc członkiem zespołu muzyki dawnej, poznał krakowskich dominikanów, którzy zrewolucjonizowali jego spojrzenie na muzykę liturgiczną. Zainspirowany sposobem modlitwy i śpiewu braci kaznodziejów, wstąpił do Zakonu w roku 2000 – czytamy w komunikacie dominikanów.


Duszpasterz w USA


Ojciec Łukasz Miśko był w zakonie kantorem i dyrygentem, brał też udział w kilku sesjach nagraniowych Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W roku 2007 otrzymał dyplom Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, broniąc pracę z patrologii. Po dwóch latach pracy w Jarosławiu, został skierowany do pracy w zespole duszpasterzy Columbia University w Nowym Jorku.

Reklama

– Od tego czasu koncentrował się na formacji liturgicznej wiernych, wykorzystując w swojej pracy muzykę liturgiczną praktykowaną w polskich środowiskach dominikańskich – mówią duchowni. I dodają, że we współpracy z Christopherem Muellerem przygotowywał tłumaczenia i aranżacje oraz popularyzował ją w kolejnych miejscach swojej posługi, m.in. Holy Family Cathedral w Anchorage, University of Washington Newman Center w Seattle oraz St. Catherine’s Newman Center w Salt Lake City.


Muzykalny duchowny


Nowy przeor posługiwał jako drugi dyrygent w Mercy Center podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. W Tauron Arenie współprowadził śpiew dla 18 tysięcy anglojęzycznych pielgrzymów. Zaproszono go także do prowadzenia śpiewu podczas zwołania liderów wspólnot katolickich, który w lipcu 2017 roku został zorganizowany przez Konferencję Episkopatu USA w Orlando.

Reklama

Duchowny wrócił do Polski w 2019 roku. Zamieszkał w krakowskim konwencie Ojców Dominikanów i objął stanowisko prezesa Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Rok później został powołany przez Generała Zakonu Kaznodziejskiego, ojca Gerarda Francisco Parco Timonera III, na sześcioletnią kadencję członka Podkomisji ds. Muzyki Liturgicznej, działającej przy Komisji Liturgicznej Zakonu.


– Rozmiłowany w pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii, ceni sobie pracę z uczniami i studentami oraz teologiczne dyskusje przy lampce dobrego wina – czytamy w komunikacie dominikanów.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: "MECHANIZM PRZYPOMINAJĄCY SEKTĘ" U DOMINIKANÓW. BRACIA SAMI UJAWNILI SKANDALICZNE DONIESIENIA


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości