Reklama

Dwa banki sfinansują budowę parkingu przy Hali Stulecia

12/06/2012 00:00

W styczniu 2014 roku pierwsi wrocławianie zaparkują na nowym podziemnym parkingu przy Hali Stulecia. Buduje go na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego firma Budimex. Inwestycję sfinansują dwa bank PKO BP i Nordea, które w ramach konsorcjum udzieliły wykonawcy kredytu na 35 mln złotych.

Budowa parkingu podziemnego przy Hali Stulecia jest realizowana w formie jednego z wariantów partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowa koncesyjna podpisana przez miejską spółkę Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa z Budimex Parking Wrocław obejmuje zaprojektowanie, budowę i eksploatację dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego.

- Na zasadach koncesji parking wybuduje firma Budimex i później będzie pobierała za niego opłaty przez kilkadziesiąt lat, Hala nie wyłoży na ten cel żadnych środków. Ale właścicielem parkingu będziemy my – podkreśla Bartłomiej Andrusiewicz, prezes Hali Stulecia.

Wartość kontraktu to 43,3 mln zł netto. Prace zakończą się na przełomie 2013/2014 roku. Okres koncesji określono na 30 lat.

Budowę parkingu przy Hali Stulecia w ramach konsorcjum sfinansują PKO Bank Polski i Nordea Bank Polska. Budimex Parking Wrocław Sp. z o.o., uzyskał od obu banków kredyt w wysokości 35 mln zł.

- PKO Bank Polski jest prekursorem w finansowaniu i propagowaniu realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego i spółki powiązane z JST inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Mamy nadzieję, że budowa parkingu przy Hali Stulecia posłuży za wzór do naśladowania przez inne jednostki samorządu terytorialnego przy realizacji tego typu projektów – mówi Piotr Galas, dyrektor Departamentu Klienta Sektora Publicznego PKO Banku Polskiego.

Parking będzie całkowicie podziemny. Zabudowę na poziomie terenu ograniczono do niezbędnego minimum, które stanowią: wyjścia z parkingu, pomieszczenia ochrony parkingu i informacji turystycznej oraz zadaszenia nad wjazdem/wyjazdem z parkingu.

Miejsca będą rozmieszczone równomiernie na trzech poziomach, znajdzie się też podjazd z placem manewrowym i miejscami postojowymi dla VIP-ów w strefie wejściowej Hali Stulecia oraz 20 miejsc postojowych dla autokarów na obrzeżu parkingu, na poziomie terenu.

- Proponowane rozwiązanie zapewnia parkowanie samochodów osobowych o łącznej ilości 770 miejsc postojowych – mówi Bartłomiej Andrusiewicz.


tm

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości