Reklama

Dyskoteka, koncerty i filmy. Co jeszcze wydarzy się w weekend? Przegląd wydarzeń

20/10/2021 21:03

Dyskoteka szkolna 200, koncert „nadziei gitarowego grania” i pokaz jednego z najbardziej oczekiwanych filmów roku. To niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ten weekend we Wrocławiu.

W sobotę w Starym Klasztorze wystąpi WaluśKraksaKryzys. – "Nadzieja gitarowego grania", brutalnie szczery i paraliżująco celny wciąż odcina się od etykietek w stylu "głos pokolenia" i upiera się, że jego muzyka to tylko "poezja śpiewana na petardzie", ale prawdziwymi petardami są też jego koncerty – mówią organizatorzy. I dodają, że „warto sprawdzić, jak to się dzieje, że piątka kolesi uzbrojonych jedynie w gitary, bębny i gardła sieje takie spustoszenie pod sceną za każdym razem doprowadzając do energetycznego pogo”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20. Bilety można kupować poprzez stronę internetową.

W sobotni wieczór w Centrum Koncertowym A2 na ulicy Góralskiej 5 odbędzie się zaś impreza zatytułowana „Dyskoteka szkolna 2000”. – O godz. 21 zaczniemy naszą banię u Cygana, której nawet chłopaki z Jeden Osiem L nie będą chcieli zapomnieć. Z parkietu zrobimy San Francisco i mamy nadzieję, że będzie jak zawsze tyle cudownych osób, że nawet zakręcona Reni Jusis nas nie znajdzie – mówią organizatorzy. W A2 wystąpią dj Dilemma i dj Hitmebabyonemoretime. Wstęp tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Informacje o biletach znajdują się tutaj.

Po godz. 23 w klubie Pralnia (ul. Krakowska 100) wystąpi z kolei kolektyw Black Sun Empire, w skład którego wchodzi trio: MilanMicha Heyboer oraz René Verdultem. –  Wraz z końcem milenium na scenę elektroniki wtargnęła nowa ciemna energia, która po latach dalej dyktuje warunki w swoim gatunku. Dziś mają w dyskografii już sześć pełnych albumów, w tym ostatnie „The Wrong Room” (2017) czy „From The Shadows” (2012). Każda produkcja to ukłon w stronę mocnych brzmień DnB – czytamy w opisie imprezy. Bilety można kupować tutaj.

W sobotę, o godz. 19, w Akademia Club (ul. Grunwaldzka 67) The Materia zagrają zaś koncert w ramach trasy koncertowej „Pisda tour 2021”. To „przedstawicie muzycznej mieszanki djentu z numetalem i progresywnymi naleciałościami ze Szczecinka” – czytamy w opisie koncertu. Oprócz nich zagrają zespoły Moleskin (metal alternatywny, metalcore, groove metal) i Scylla (electro metal). Bilety są dostępne na stronie.


Muzyka poważna i nie tylko


Wcześniej, w sobotę o godz. 18, w NFM odbędzie się koncert zatytułowany „Apollo i muzy”, w trakcie którego wystąpi dyrygent Joseph Swensen oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. To wydarzenie upamiętniające 50. rocznicę śmierci Strawińskiego.

Z kolei w niedzielę o 15 rozpocznie się koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" pod dyrekcją Zbigniewa Cierniaka. – Przeważającą część programu stanowią kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny i układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi i sławy zespołu "Śląsk" – mówią organizatorzy. I dodają, że nie zabraknie „Karolinki”, „Ondraszka”, „Hej te nasze góry” oraz takich tańców jak: „Taniec chustkowy”, „Krakowiak” czy „Tańców górali podhalańskich”.

W niedzielny wieczór, o 18, odbędzie się wydarzenie zatytułowane „Ogród miłości”, czyli koncert LutosAir Quintet i Bartłomieja Dusia. – W programie znalazły się dzieła przeznaczone na saksofon, flet, obój, klarnet, fagot i waltornię – zapowiadają organizatorzy.

Informacje o biletach na te koncerty znajdują się na stronie Narodowego Forum Muzyki.

W sobotę o godz. 19 w Cafe Impart odbędzie się pierwszy koncert z nowego cyklu „Leszek Możdżer zaprasza”. Słynny muzyk zaprasza zdolnych pianistów nie tylko do tego, by zagrali, ale także, żeby opowiedzieli o sobie, swoim warsztacie, inspiracjach. Możdżer zapowiada, że po oficjalnym koncercie chętnie dołączy do muzyków i wspólnie rozpoczną improwizacje. Gośćmi pierwszej odsłony cyklu będą Chojnacki/Miguła Contemplations. – Zespół powstał w grudniu 2017 roku, a już w styczniu 2018 zagrał swój pierwszy koncert. Członkowie zespołu poznali się we Wrocławiu, na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie wszyscy studiowali. Każdy z nich miał już spore doświadczenia w innych projektach, ale zdecydowali się na założenie własnego – czytamy w opisie wydarzenia. Bilety można kupować tutaj.

Reklama

Na co do kina?


Wielkie gwiazdy w ekranizacji kultowego arcydzieła i jeszcze większe oczekiwania. Czy film na podstawie „Diuny” sprostał oczekiwaniom, czy okazał się porażką i rozczarowaniem? Oto recenzja produkcji w reżyserii Denisa Villeneuve’a, która miała światową premierę na festiwalu w Wenecji, a do polskich kin wszedł 22 października.


 „Furioza” to z kolei film, który opowiada o rozgrywkach toczonych między policją a światem przestępczym. Losy trójki przyjaciół rozdziela wydarzenie z przeszłości. – Niespodziewanie w życiu Dawida (Mateusz Banasiuk), dzisiaj już lekarza, znowu pojawia się ona. Dzika (Weronika Książkiewicz) – kiedyś miłość jego życia, teraz doświadczona policjantka, składa mu propozycję nie do odrzucenia. Albo ten zostanie policyjnym informatorem i wtyczką, albo jego brat (Wojciech Zieliński) trafi do więzienia z wieloletnim wyrokiem – czytamy w opisie tej produkcji. – W tym scenariuszu zainteresowało mnie właściwie wszystko – począwszy od świata, który przedstawiał, a skończywszy na tym, co chyba interesuje aktora najbardziej, czyli roli, którą mi zaproponowano. Golden jest tak inny ode mnie, że pomyślałem sobie, że zmierzenie się z nim to chyba najfajniejsze wyzwanie w moim zawodowym życiu – mówi w rozmowie z tuWroclaw.com Mateusz Damięcki. Cały wywiad można obejrzeć poniżej.

Reklama

"Diuna" i "Furioza" wyświetlane są m.in. w Dolnośląskim Centrum FilmowymKinie Nowe Horyzonty.


Filmy fabularne, dokumentalne i animacje można natomiast zobaczyć w trakcie imprezy zatytułowanej Ukraїna! 6. Festiwal Filmowy, który odbywa się w KNH. – To jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce, przybliżający widzom najnowsze i najlepsze produkcje od naszych wschodnich sąsiadów – mówią organizatorzy. I dodają, że w ramach wrocławskiej odsłony zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumentalne i animacje, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat. – To równocześnie doskonała okazja, aby przekonać się o sile tamtejszej kinematografii, która z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie światowych festiwali, krytyków, jak i samych widzów – podkreślają. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Reklama

Do niedzieli trwa natomiast „Benefit bez granic”, czyli organizowana przez Studio Tatamka i lokalnych artystów akcja charytatywna. Jej celem jest wsparcie uchodźców znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej. – Czując się w moralnym obowiązku i przekuwając siły na zamiary, mamy dla was cały tydzień wydarzeń, takich jak rękodzieło, warsztaty, prelekcje, koncerty i usługi – poinformowała za pośrednictwem Facebooka Wyspa Tamka. Dochód zostanie przekazany organizacjom: stowarzyszenie Nomada, Grupa Granica, Medycy Na Granicy i fundacja ocalenie. – Potrzebują funduszy na prawników, pomoc medyczną, jedzenie i ubrania dla ratowania tak wielu istnień, jak się da – podkreślają. Zachęcają też do przyłączenia się do akcji wszystkich, którzy zajmują się muzyką bądź rękodziełem. Program, a także lista wystawców i artystów dostępna jest tu.


Kolejną propozycją na weekend jest X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej. – Staje się dla nas małym świętem, podczas którego będziemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało, w rzeczywistości, dzieli – podkreślają organizatorzy. W sobotę, o 16, w Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184) nastąpi otwarcie wystawy plakatów „Żywie Białoruś”. Pół godziny później odbędzie się wydarzenie zatytułowane sztuka piaskografii od artystki Alexandry Konofalskiej. O 17 odbędzie się pokaz filmu „Rozkaz 00485. Szlakiem prawdy” oraz lekcja prof. Mikołaja Iwanowa pt. „Polska tragedia na Białorusi”. O godz. 19 rozpocznie się pokaz na wielkim ekranie spektaklu „Paulinka” białoruskiej Niezależnej Grupa Teatralny „Kupalaucy” (będą polskie napisy). O 16 rozpoczną się  warsztaty sitodruku (druk na bawełnianej torbie symboliki białoruskiej), a o 17 warsztaty witrażowe dla dzieci. W niedzielę wydarzenie przeniesie się do Starego Klasztoru. O 17 rozpocznie się czytanie performatywne sztuki Alaksieja Masko „Aisling” w reż. Julii Siemaszki, a o godz. koncert legendy białoruskiego protestu Zmiciera Wojciuszkiewicza pt. „Najlepsze i nowe!” oraz śpiewaczki Nasty Niakrasavaj pt. „Moc głosu. Głos kobiety”. Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj.

Reklama

Propozycje teatralne


W sobotę i niedzielę o 18:30 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym wystawiona zostanie „Rzeźnia numer 5”. Pisarz Kurt Vonnegut wrócił w literackim pierwowzorze do czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna. To „książka o pisarzu, który nie potrafi wymazać z pamięci wspomnień z czasów wojny, chociaż z racji swego zawodu od lat zajmuje się tworzeniem fikcji” – można przeczytać w opisie tej mocno autobiograficznej powieści, w której dokumentalna relacja miesza się z fantastyką naukową. „Rzeźnia numer 5” jest „pełna trupów i gwałtu, oskarżeń i egzorcyzmów, panicznego strachu i miłości”. Vonnegut powiedział, że jest to książka „krótka i popaprana, bo o masakrze nie sposób powiedzieć nic inteligentnego”. Informacje o biletach na spektakl znajdują się tutaj.


„Sweet Home” – tak zatytułowany jest muzyczny spektakl performatywny, którego twórcy mierzą się z tematem zamieszkiwania. Badają relacje pomiędzy świadomością człowieka a przestrzenią jego domu. Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 18 w Pawilonie Czterech Kopuł. Kolejne przedstawienia odbędą się 23  24.10 o tej samej godzinie.  Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) od 11 października są dostępne na stronie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Reklama

„Sorry James”


– Nazywam się Bond. James Bond – to kultowy cytat, który widzowie usłyszeli po raz pierwszy w filmie „Doktor No” z 1962 roku. – Produkcja ta zapoczątkowała najdłuższą w historii kina serię, a jej główny bohater na przestrzeni lat wyrósł na jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon globalnej popkultury – podkreślają organizatorzy wystawy. Fenomen sagi stał się inspiracją dla najnowszego cyklu prac wrocławskiego artysty Piotra Kmity. Oto szczegóły.


Śladami Tadeusza Różewicza


W sobotę, po godz. 12, odbędzie się spacer śladami Tadeusza Różewicza – słynnego poty, który mieszkał we Wrocławiu od końca lat 60-tych do 2014 roku. Zbiórka zaplanowana jest o godz. 12 pod wejściem do Muzeum Pana Tadeusza o godz. 12.00. Wstęp wolny. Spacery poprowadzą: historyk Marcin Szyjka, który obecnie zajmuje się m.in. zbiorami Tadeusza Różewicza, a także Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, która pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza.

Reklama

Osiedlowe tajemnice


Najbardziej zielone zakątki, najsłynniejsze postaci i nieznane miejsca będzie można poznać za sprawą drugiego sezonu „Opowieści z osiedli”. W trakcie drugiego sezonu przewodnik Szymon Maraszewski zabierze widzów w podróż po osiedlach: Gajowice, Huby oraz Różanka, a na koniec wyemitowany zostanie odcinek specjalny poświęcony zielonym zakątkom każdego z nich. – Filmowe opracowanie tras spacerowych przygotowanych przez przewodnika pozwoli  poznać lokalne smaczki i historie, które zostały wyselekcjonowane specjalnie na tę okazję – mówią organizatorzy. „Opowieści z osiedli” będą emitowane co sobotę o godz. 11, począwszy do 23 października, na profilu Sąsiadujemy na Facebooku oraz kanale Youtube Strefy Kultury Wrocław.


Dzieła "naprawiaczy"


„Trudno w jeden dzień uratować świat, ale można zacząć od zacerowania skarpetki” – to hasło bliskie jest kuratorkom najnowszej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Na ekspozycji zatytułowanej „Naprawiacze” można zobaczyć rzeczy naprawiane i powtórnie wykorzystane. – Kluczowe dla nas było ukazanie powodów stojących za decyzją o ratowaniu przedmiotu – od doceniania szczególnych, sprawdzonych już przez lata jego właściwości, przez przypisywanie mu emocjonalnej czy sentymentalnej wartości do, co jest charakterystyczne dla współczesności, niechęci do pochopnego wyrzucania – mówią kuratorki wystawy, Marta DerejczykOlga Budzan.

Tytułowi „naprawiacze” to zarówno dawni mieszkańcy wsi, którzy sami wytwarzali przedmioty na swój użytek i je naprawiali, jak i osoby potrafiące dzisiaj dojrzeć w przedmiotach potencjał wykraczający poza ich pierwotną funkcję. – Naprawianie jest czynnością techniczną, mającą swój wymiar fizyczny, ale i metafizyczny czy symboliczny – wyjaśniają organizatorzy ekspozycji. Wystawę można oglądać od 23 października tego roku do 30 stycznia 2022 w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (ul. R. Traugutta 111/113). Więcej informacji i program wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie internetowej.

Reklama

Święto księgarń


W dniach 22–24 października w księgarniach muzealnych w Gmachu Głównym MNWr oraz w Pawilonie Czterech Kopuł na odwiedzających czeka wiele promocji i atrakcji – w tym specjalne rabaty na publikacje muzealne (do 80%). Dla kupujących w księgarniach stacjonarnych przygotowane zostały w prezencie – za zakupy za min. 49 zł – muzealne torby ekologiczne. Natomiast za zakupy za kwotę min. 99 zł oprócz torby otrzymać będzie można również voucher na bilet za 1 zł na wystawy stałe w jednym z muzeów: Muzeum Narodowym we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5), Muzeum Etnograficznym (ul. R. Traugutta 111/113) i Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (ul. Wystawowa 1).

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości