W Hali Orbita trwa Festiwal Słodyczy Świata, na którym spróbujecie złotych figurek o nietypowych kształtach, czekoladowego Stitcha, dżemów i konfitur o oryginalnym smaku czy tatarskich przysmaków. To tylko niektóre z niepowtarzalnych słodkości, które w ten weekend w Orbicie prezentują wystawcy z całej Polski.
W sobotę, 21 lutego, już na pół godziny przed południem, a zarazem Festiwalu Słodyczy Świata, przed Halą Orbita stała długa kolejka miłośników słodyczy. I nie tylko słodyczy, bo festiwalowi towarzyszyły także Targi Rzeczy Wartych Zachwytu.
Jeśli chodzi o słodkości, to mogliśmy skosztować naprawdę niepowtarzalnych rzeczy. - Reprezentujemy kuchnię krymsko-tatarską. Jesteśmy Tatarami z Krymu, którzy w Gdańsku mają kilka swoich kawiarni. Dziś prezentujemy tradycyjną tatarską baklavę - smażoną i moczoną w syropie miodowym, posypaną orzechami, pistacjami lub płatkami róży. Są też wytrawne przysmaki tatarskie - mówi Suzanna Izetdinowa, twórczyni kawiarni Azima. - Marka nazywa się Azima, bo tak ma na imię moja córka.
Na targach można było też spróbować owoców w czekoladzie: truskawek, ananasów, winogron. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby w ofercie stoiska były tylko owoce. Ale okazuje się, że smaki można łączyć w najróżniejszy sposób. I na przykład stworzyć papryczkę chilli czy camemberta w czekoladzie.
- To najbardziej nietypowe połączenie. Według mnie smakuje bardzo dobrze, ale o gustach się nie dyskutuje i tak naprawdę najlepiej spróbować samemu. Niektórzy lubią camemberta w czekoladzie, inni nie. Dla mnie zawsze numerem jeden i tak jest truskawka w czekoladzie - mówi Marcin Swół z firmy Owoczek.
Wzrok przykuwały też złote czekoladowe figurki, a obok nich... Stitch. - To są figurki z mlecznej czekolady, posypane jadalnym brokatem. Oprócz tego mamy też makaroniki sprowadzane z francuskiej cukierni. Czasem pomysły figurek podpowiadają sami klienci. Teraz hitem jest właśnie Stitch i Labubu, ale powoli przestawiamy się już na sezon baranków i kurczaczków - mówi Anna Sidor z firmy Stan Food.
A oprócz słodkich postaci z bajek i złotych czaszek możecie tu spróbować także... smażonych owadów. Doświadczenie niekonwencjalnie i niekoniecznie słodkie.
Jedno jest pewne - tu znajdziecie słodkości oparte na naturalnych składach i bez konserwantów. To nie musi być czekolada czy ciasto. Magdalena Staszkiewicz, twórczyni Niebo w gębie, dziś zachęca do zakupu słodkich dżemów i konfitur, ale też majonezów. - Mamy nietypowe połączenia smakowe: pomarańcza z rozmarynem, malina z bazylią, morela z lawendą. Zresztą robimy nie tylko dżemy i konfitury, ale też na przykład majonezy anchois i truflowy, a królową jest nasza musztarda di frutta, nagrodzona w Wielkiej Brytanii.
Festiwal Słodyczy Świata organizowany jest w Hali Orbita i można się tam wybrać jeszcze w niedzielę, kiedy impreza będzie trwała do godz. 18. Bilety są w cenie 15 złotych. Oprócz Festiwalu Słodyczy Świata równolegle odbywają się tam Targi Rzeczy Wartych Zachwytu, Festiwal Kuchni i Kultury Azjatyckiej oraz Festiwal Piwa, Wina i Nalewek.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze