Reklama

Koalicja Organizacji Mniejszości Imigrantów zaczyna działalność we Wrocławiu

25/03/2021 13:50

We Wrocławiu wystartowała nowa kampania edukacyjno-informacyjna o Ukrainie, widoczna m. in. w pojazdach MPK. A w kwietniu działanie rozpocznie Koalicja Organizacji Mniejszości Imigrantów.

Szacuje się, że we Wrocławiu aktualnie może mieszkać 60-100 tys. Ukraińców. Od niedawna klipy prezentujące Ukrainę można oglądać m.in. na ekranach we wrocławskich tramwajach i autobusach. Promują one nie tylko sam kraj, ale również jego mieszkańców.


- Mam nadzieję, że będzie to również bardzo miły gest dla samych Ukraińców mieszkających we Wrocławiu, którzy tęsknią za swoim krajem. Szczególnie teraz, w czasach pandemii, gdy nie mogą odwiedzać swoich rodzinnych stron. Wrocław to miasto polsko-ukraińskiego dialogu. Dzięki kampanii mieszkańcy będą mogli poznać Ukrainę taką, jak widzą ją wrocławianie ukraińskiego pochodzenia. To kraj ciepły i fascynujący - mówi Olga Chrebor, pełnomocniczka prezydenta ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego.

Reklama

Drugi z ogłoszonych przez wrocławski magistrat projektów to utworzenie Koalicji Organizacji Mniejszości Imigrantów (KOM). Inicjatywa ruszy na początku kwietnia. Jej celem będzie wspieranie liderów i organizacji pozarządowych, działających na rzecz społeczności i dialogu. W ramach koalicji przygotowany będzie m.in. inkubator inicjatyw czy mentoring dla liderów.


Jak podkreśla Bartłomiej Ciążyński, doradca prezydenta ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, w obliczu przejawów nietolerancji, z jakimi mamy do czynienia, działania te są niezwykle ważne.

Reklama

- Na początku jest mowa nienawiści, która później od słów przeradza się w dyskryminację, izolację i marginalizację. Kończy się to zawsze na aktach przemocy. Odnosząc się do przykładu - tytuły artykułów w gazecie mówią o pijanych czy zatrzymywanych Ukraińcach. To szczucie na inne nacje. W przypadku podobnych czynów Polaków, nikt nie podkreśla ich obywatelstwa - mówi.


I dodaje, że mieszkający we Wrocławiu Ukraińcy są nam równi i niczym nie różnią się od Polaków. Zakładają tu rodziny, rozwijają swoje pasje i pracują. Przykładem jest Nina Kuśnierz, pracownica wrocławskiego MPK od 14 lat.

Reklama

- Nie miałam problemów ze swoją narodowością. Przyjechałam tu, nie znając ani jednego polskiego słowa. Każdy mi pomagał, bo na początku nie ze wszystkim sobie radziłamChcemy pracować, asymilować się i rozwijać. Nie rozumiem, dlaczego tak się nas postrzega. Bardzo się wzruszyłam, widząc filmiki przygotowane w ramach kampanii. Dzięki nim będziemy mogli podziwiać piękny kraj - wspomina pani Nina, która do Wrocławia przyjechała w 1997 roku za namową znajomych. 


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości