Jeszcze w tym roku rozpocznie się renowacja fragmentu Parku Szczytnickiego po wschodniej stronie Hali Stulecia i Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu. Nowe oblicze zyskają zwłaszcza alejki i oświetlenie, w parku zbudowany zostanie również amfiteatr.
Chodzi o teren jednej z najbardziej reprezentacyjnych części Parku Szczytnickiego - obszar między Halą Stulecia a Ogrodem Japońskim, który ma przejść największy od lat remont infrastruktury i zieleni.
Zakres renowacji obejmuje m.in. budowę nowego układu komunikacyjnego - alejek o nawierzchni mineralnej, z kostki granitowej, płyt granitowych i kamiennych, a także tzw. chodnika podwieszanego. Przebudowana zostanie również infrastruktura techniczna, w tym oświetlenie, które ma poprawić bezpieczeństwo i umożliwić korzystanie z tej części parku także po zmroku.
Jednym z najbardziej widowiskowych elementów inwestycji będzie budowa amfiteatru, który ma stać się nowym miejscem spotkań, wydarzeń plenerowych i kameralnych koncertów w otoczeniu zieleni. Na terenie objętym pracami pojawią się również nowe elementy małej architektury: ławki, siedziska, kosze, tablice informacyjne, słupki oraz płotki zabezpieczające przed wydeptywaniem roślinności.
W ramach inwestycji przewidziano także nasadzenia zieleni: nowe drzewa, krzewy, byliny oraz rośliny cebulowe, które mają wzmocnić bioróżnorodność parku i podkreślić jego krajobrazowy charakter.
Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu planuje ogłosić przetarg na wykonawcę robót jeszcze w marcu 2026 roku. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez opóźnień, prace mają ruszyć w najbliższych miesiącach, a z parku w nowej odsłonie będziemy cieszyć się latem 2027 roku.
Całkowity koszt prac szacowany jest na około 11 mln zł, z czego 63,5 proc. wydatków kwalifikowalnych zostanie sfinansowane z Funduszy Europejskich
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
A te ohydne budy i wieczny remont pawilonu?