Reklama

Konsorcjum smart grids powstanie we Wrocławiu

02/11/2010 00:00

Bezpieczeństwo energetyczne jest wyzywaniem dla współczesnej Europy. Wydolność sieci, straty na przesyłaniu energii- z takimi problemami boryka się się również Polska. W ich rozwiązaniu mogą pomóc inteligentne sieci elektroenergetyczne (smart grids). We Wrocławiu powstanie konsorcjum „Smart Power Grids - Polska”.

Smart grids to inteligentne sieci, które zarządzane będą przy pomocy współczesnej technologii telekomunikacyjnej i informatycznej. Pozwoli to na lepsze gospodarowanie wytworzoną energią, minimalizowanie strat, szybką reakcję w przypadku blackoutów. W potocznym rozumieniu termin ten oznacza dostarczanie odbiorcom energii elektrycznej, usług energetycznych z wykorzystaniem środków IT, zapewniających obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności oraz zintegrowanie rozproszonych źródeł energii, także odnawialnej.


 

Reklama

Już jutro zostanie podpisana deklaracja o powołaniu konsorcjum. Politechnika Wrocławska podejmuje to wyzwanie jako lider pierwszego w Polsce konsorcjum „Smart Power Grids - Polska”. Do Honorowego Komitetu Założycielskiego Konsorcjum zostali zaproszeni: Mariusz Swora, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Anna Streżyńska – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Henryk Majchrzak - Prezes PSE Operator, Jan Rączka Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Mateusz Morawiecki - Prezes BZ WBK.


 

Reklama

Celem Konsorcjum jest rozwój innowacyjnych technologii dotyczących inteligentnych sieci elektroenergetycznych i związanych z nią narzędzi aplikacyjnych, technologicznych, pomiarowych, komunikacyjnych i decyzyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży elektroenergetycznej. Członkowie Konsorcjum w ramach wspólnych działań będą m.in. zajmować się:


- opracowaniem koncepcji rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych przesyłowych i dystrybucyjnych oraz narzędzi wykorzystywanych dla jej optymalizacji, zabezpieczania i sterowania sieciami

Reklama

- opracowaniem podstawowych kierunków rozwoju sieci i jej parametrów technicznych


- prowadzeniuem prac badawczych i rozwojowych dla praktycznej realizacji idei inteligentnych sieci elektroenergetycznych i opracowaniu ogólnych zasad eksploatacji tych sieci


- komercjalizacją wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych.


 


Bezpośrednio po podpisaniu deklaracji rozpocznie się w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej konferencja ENERGETYKA 2010. W trakcie dwóch dni spotkań zaproszeni goście rozmawiać będą o bezpieczeństwie i ciągłości dostaw energii elektrycznej i ciepła dla odbiorców, tematem nieuchronnego wzrostu opłat za dostawę prądu, wdrażanie wysokosprawnych, czystych technologii węglowych z wychwytem dwutlenku węgla oraz energetyką przyszłości. W dyskusji udział wezmą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Regulacji Energetyki, Parlamentu RP oraz największych firm zajmujących się produkcją i przesyłem energii.


Agnieszka Nesterowicz, PWr

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości