Bezpieczeństwo energetyczne jest wyzywaniem dla współczesnej Europy. Wydolność sieci, straty na przesyłaniu energii- z takimi problemami boryka się się również Polska. W ich rozwiązaniu mogą pomóc inteligentne sieci elektroenergetyczne (smart grids). We Wrocławiu powstanie konsorcjum „Smart Power Grids - Polska”.
Smart grids to inteligentne sieci, które zarządzane będą przy pomocy współczesnej technologii telekomunikacyjnej i informatycznej. Pozwoli to na lepsze gospodarowanie wytworzoną energią, minimalizowanie strat, szybką reakcję w przypadku blackoutów. W potocznym rozumieniu termin ten oznacza dostarczanie odbiorcom energii elektrycznej, usług energetycznych z wykorzystaniem środków IT, zapewniających obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności oraz zintegrowanie rozproszonych źródeł energii, także odnawialnej.
Już jutro zostanie podpisana deklaracja o powołaniu konsorcjum. Politechnika Wrocławska podejmuje to wyzwanie jako lider pierwszego w Polsce konsorcjum „Smart Power Grids - Polska”. Do Honorowego Komitetu Założycielskiego Konsorcjum zostali zaproszeni: Mariusz Swora, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Anna Streżyńska – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Henryk Majchrzak - Prezes PSE Operator, Jan Rączka Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Mateusz Morawiecki - Prezes BZ WBK.
Celem Konsorcjum jest rozwój innowacyjnych technologii dotyczących inteligentnych sieci elektroenergetycznych i związanych z nią narzędzi aplikacyjnych, technologicznych, pomiarowych, komunikacyjnych i decyzyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży elektroenergetycznej. Członkowie Konsorcjum w ramach wspólnych działań będą m.in. zajmować się:
- opracowaniem koncepcji rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych przesyłowych i dystrybucyjnych oraz narzędzi wykorzystywanych dla jej optymalizacji, zabezpieczania i sterowania sieciami
- opracowaniem podstawowych kierunków rozwoju sieci i jej parametrów technicznych
- prowadzeniuem prac badawczych i rozwojowych dla praktycznej realizacji idei inteligentnych sieci elektroenergetycznych i opracowaniu ogólnych zasad eksploatacji tych sieci
- komercjalizacją wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych.
Bezpośrednio po podpisaniu deklaracji rozpocznie się w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej konferencja ENERGETYKA 2010. W trakcie dwóch dni spotkań zaproszeni goście rozmawiać będą o bezpieczeństwie i ciągłości dostaw energii elektrycznej i ciepła dla odbiorców, tematem nieuchronnego wzrostu opłat za dostawę prądu, wdrażanie wysokosprawnych, czystych technologii węglowych z wychwytem dwutlenku węgla oraz energetyką przyszłości. W dyskusji udział wezmą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Regulacji Energetyki, Parlamentu RP oraz największych firm zajmujących się produkcją i przesyłem energii.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze