Reklama

Mieli być zagrożeniem dla Różanki. Teraz sami uciekają, bo się boją

23/02/2018 14:16

Wciąż nie gasną kontrowersje wokół Domu Socjalnego dla Mężczyzn, który przeniósł się z ulicy Reymonta na Obornicką. Mieszkańcy Różanki sprzeciwiali się lokalizacji ośrodka w obawie przed tym, że ich sąsiadami zostaną niebezpieczni kryminaliści. Tymczasem osoby, które miały się resocjalizować przy Obornickiej, same wyprowadzają się z domu, w obawie o swoje życie.

Dom Socjalny dla Mężczyzn to działająca od 1996 roku placówka, w której pomocy mogą szukać mężczyźni opuszczający zakłady karne. Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie Ludziom” podczas pobytu w domu pomaga im wrócić do normalnego ż y cia w społeczeństwie. Z danych organizacji wynika, że znaczna część byłych więźniów , którzy trafiają do ośrodka, po jakimś czasie podejmuje zatrudnienie i się usamodzielnia, rozpoczynając życie na własny rachunek.


O ośrodku zrobiło się głośno na początku stycznia, gdy mieszkańcy Różanki dowiedzieli się, że obiekt z Reymonta zostanie przeniesiony na Obornicką. To właśnie wtedy rozpoczęły się protesty, na których mieszkańcy sprzeciwiali się, by w ich sąsiedztwie powstało schronisk o dla kryminalistów” (to cytat z plakatów rozwieszanych na osiedlu ).

Reklama

Po przeprowadzce okazało się, że ci, który mieli być zagrożeniem, teraz sami boją się o własne bezpieczeństwo. – W tej chwili mamy realny konflikt społeczny. Tym ludziom grożono, ci ludzie są zastraszani i z ok. 20 mieszkańców, którzy mieli się tam spokojnie resocjalizować, zostało w tej chwili pięciu – mówi Jacek Hamkało, prezes Stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław.


Aby załagodzić nastroje społeczne wrocławski magistrat na najbliższą sobotę (24 lutego) zaplanował otwarte spotkanie z mieszkańcami. Dwugodzinne konsultacje o godz. 12:00 rozpoczną się w CK „Agora” przy ul. Serbskiej. – Na tym spotkaniu jeszcze raz chcemy odpowiedzieć na wszystkie niepokoje i pytania mieszkańców związane z samym ośrodkiem i z tym, czym ten ośrodek się zajmuje – zapowiada Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. Partycypacji Społecznej.

Reklama

Grzegorz Maślanka radny osiedlowy z Różanki, a także działacz Bezpartyjnego Wrocławia uważa, że sobotnie spotkanie jest bardzo ważne, jednak zostało zorganizowane zbyt późno. – Miasto rok wcześniej wiedziało, że będzie taka przeprowadzka, miało bardzo dużo czasu na poinformowanie mieszkańców i nie zrobiło tego. Notabene mieszkańcy o sprawie dowiedzieli się na początku stycznia i od tego czasu miasto też zrobiło naprawdę niewiele – ocenia społecznik.


Zdaniem Maślanki kontrowersje wokół sprawy narosły ze względu na brak rzetelnych informacji ze strony magistratu. – Zabrakło informacji, miasto powinno poinformować, kto tu będzie mieszał, czym jest ten dom. Jaki procent mieszkańców tego miejsca stanowią przestępcy – tłumaczy i dodaje, że po uzyskaniu większej ilości informacji część mieszkańców osiedla już zmieniła swoje zdanie, w tym także przedstawiciele rad osiedla i rodziców, którzy początkowo byli „na nie”.

Reklama

Bartłomiej Świerczewski nie zgadza się jednak z tym, że magistrat przez ostatni miesiąc zaniedbał sprawę. Szef biura ds. Partycypacji przypomina, że osobiście brał udział w spotkaniach z przedstawicielami rady osiedla, rady rodziców i dyrekcją okolicznej szkoły, a sobotnie spotkanie z mieszkańcami będzie czwartym, na które się wybiera.


Działacze BW liczą, że w sobotnim spotkaniu oprócz szefa biura ds. Partycypacji udział weźmie też Jacek Sutryk , czyli dyrektor departamentu ds. Społecznych. – Jeżeli miasto nie zrobi nic, to będzie to kolejna klęska pana Sutryka. Zakładamy, że tylko on jest w stanie rozwiązać realnie problem, który wygenerowała jego decyzja – mówi Jacek Hamkało. – Jeżeli, jako mieszkańcy nie zasługujemy na to, żeby spotkać się z prezydentem Wrocławia, to niech, chociaż jego urzędnicy staną na wysokości zadania i odpowiedzą na wątpliwości mieszkańców – dodaje.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości