W ubiegłym roku odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 pod Wrocławiem został okrzyknięty "żyłą złota". Kontrole nadal zbierają spore żniwo, ale - jak się okazuje - wykroczeń jest mniej. Sprawdźcie szczegóły.
W ciągu pierwszego roku funkcjonowania odcinkowego pomiaru prędkości na podwrocławskim odcinku autostrady A4 do kierowców trafiło aż 87 677 mandatów za zbyt szybką jazdę. Oznacza to, że statystycznie karę dostawało prawie 240 kierowców dziennie, a przez pierwszy rok na odcinkowym pomiarze prędkości państwo zarobiło aż 31,4 mln zł.
Początek tego roku był już o wiele spokojniejszy. Od stycznia do końca marca odnotowano 9588 wykroczeń, czyli średnio 104 dziennie. Liczba wykroczeń zmalała więc o ponad połowę. Oczywiście, wpływ na to mogła mieć także pora roku - zimą kierowcy z pewnością jeździli wolniej, niż wiosną czy latem.
Bramownice z kamerami mierzą średnią prędkość na około 8-kilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie. Obowiązuje tam ograniczenie do 110 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla ciężarowych.
Kontrola odbywa się za pomocą dwóch bramek, na których znajdują się kamery rejestrujące pojazdy. Urządzenia na pierwszej bramce zapisują:
Z kolei kamery na bramce wyjazdowej odnotowują dokładny czas wyjazdu kierowcy z kontrolowanego odcinka drogi. Co dzieje się z tymi informacjami? Z kamer trafiają wprost do systemu, który przelicza średnią prędkość, z jaką samochód poruszał się na konkretnym odcinku. Jeżeli okaże się, że kierowca przekroczył średnią prędkość, zostanie to uznane za wykroczenie (zbyt szybką jazdę).
Mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości wynosi od 50 zł - gdy prędkość przekroczymy o maksymalnie 10 kilometrów na godzinę do 5 000 zł, jeśli prędkość przekroczymy o ponad 70 kilometrów na godzinę i było to kolejne tego rodzaju nasze wykroczenie w ciągu dwóch lat. Oprócz tego otrzymamy punkty karne - od 1 do 15 - w zależności od tego, o ile przekroczyliśmy dozwoloną prędkość.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze