Reklama

MPK ma pełnomocniczkę ds. szacunku. Ma się zajmować równością pracowników

21/04/2021 15:31

Prezes wrocławskiego MPK powołał swoją pełnomocniczkę ds. wzajemnego szacunku. Agnieszka Brzezińska, która została mianowana na to stanowisko, ma zapobiegać nierównemu traktowaniu pracowników MPK.

W miejskiej spółce pracuje prawie 2800 osób. Władze przedsiębiorstwa zaznaczają, że różnią się one wiekiem, wykształceniem i światopoglądem lub orientacją seksualną, co sprawia, że pomiędzy pracownikami MPK może dochodzić do nieporozumień i niezręcznych sytuacji. Powołanie pełnomocnika ds. wzajemnego szacunku, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego stanowiska, ma im zapobiegać.


–  W MPK nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na dyskryminację kogokolwiek ze względu na płeć, orientację seksualną, narodowość, poglądy czy wiek – komentuje prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Świat się zmienia, ale nie zawsze na gorsze. To, co kilkanaście lat temu mogło uchodzić za zabawne, a przynajmniej akceptowalne, dziś jest nie do przyjęcia. Impulsem do powołania pełnomocnika była właśnie tego typu sytuacja – dodaje.

Reklama

Funkcję tą od teraz sprawuje Agnieszka Brzezińska, która w MPK kieruje działem szkoleń. Nowa pełnomocniczka prezesa jest dyplomowanym mediatorem, a niebawem również będzie również dyplomowanym coachem. W roli pełnomocnika zamierza nie tylko wyjaśniać nieprzyjemne sytuacje, jeśli do nich dojdzie, ale prowadzić kampanie uwrażliwiające pracowników.


– Nie można deprecjonować uczuć innego człowieka. Jeśli ktoś czuje się dotknięty jakimś określeniem lub zachowaniem, to tak się czuje i nie można tego bagatelizować, sprowadzając do stwierdzenia, że jest przewrażliwiony – mówi Agnieszka Brzezińska, pełnomocniczka ds. wzajemnego szacunku. – To oznacza, że jest coś niewłaściwego w relacjach między pracownikami. Potencjalnych punktów zapalnych jest sporo, może źle się zadziać nie tylko na polu nierówności płci, ale też orientacji seksualnej czy wieku. W MPK niektórzy pracują po kilkadziesiąt lat, ale przychodzą też młode osoby z innych organizacji, gdzie panują inne standardy i to, co dla jednych jest normą, dla innych może być problematyczne – tłumaczy.

Reklama

Pełnomocniczka spotkała się już z współprzewodniczącym nowo powołanej Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania i rozmawiała o przyszłej współpracy pomiędzy MPK a Radą.


– Dziękuję i gratuluję prezesowi Krzysztofowi Balawejderowi powołania pełnomocnika ds. wzajemnego szacunku. Bardzo cieszy mnie, że największa wrocławska spółka miejska wykazała się taką otwartością. Deklaruję pełne wsparcie, oddaję się do dyspozycji, jeśli potrzebna byłaby pomoc i mam nadzieję, że wspólnie zrobimy dużo dobrego. Liczę, że już niedługo u innych dużych pracodawców taki pełnomocnik lub rzecznik ds. wzajemnego szacunku będzie normą. Jestem przekonany, że z powodu swojej otwartości i empatii pani Agnieszka Brzezińska dobrze sprawdzi się w nowej roli – mówi Bartłomiej Ciążyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia i Współprzewodniczący Rady ds. Równego Traktowania.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości