Rozpiętość w wysokości minimalnej i maksymalnej emerytury pobieranej we Wrocławiu jest ogromna. Tak ogromna, jak czas pracy osób pobierającej te świadczenia. W naszym mieście różnicą pomiędzy najniższą, a najwyższą emeryturą to ponad 24,5 tys zł!
Wszystko przez to, że wysokość świadczenia emerytalnego zależy od ilości przepracowanych lat i wieku, w jakim z pracy zrezygnujemy. 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet to tylko minimalny wiek, w którym można przejść na emeryturę, jeśli ktoś zdecyduje się pracować dłużej, może liczyć na wyższe świadczenie.
I tak we Wrocławiu najwyższa pobierana emerytura to 24,5 tys. złotych. Otrzymuje ją były wykładowca akademicki, który przepracował aż 55 lat i zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 78 lat.
Na drugim biegunie jest wrocławianka, która w ciągu całego życia przepracowała równo jeden miesiąc. ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego zaczął wypłacać jej miesięczną emeryturę w kwocie… 0,68 zł.
Groszowa emerytura wrocławianki, to jednak najniższe świadczenie na Dolnym Śląsku. Mieszkanka Wałbrzycha, która w ciągu całej kariery zawodowej mogła pochwalić się przepracowaniem w sumie trzech dni, otrzymuje emeryturę w wysokości 0,22 zł brutto.
W Polsce istnieje co prawda tzw. minimalna emerytura, której wysokość od marca tego roku wynosi 1 250,88 zł, jednak należy się ona wyłącznie osobom, które przepracowały minimalną liczbę lat (20 lat – kobiety, 25 lat – mężczyźni).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze