Reklama

Prawie tysiąc mieszkań we Wrocławiu do kupienia za pół darmo

25/03/2022 10:09

Radni zdecydowali o znacznym zwiększeniu puli mieszkań komunalnych, które będzie można wykupić z 40 procentową zniżką. Chodzi o mieszkania wybudowane już po 1998 roku często w atrakcyjnych lokalizacjach.

Mieszkańcy miejskich komunałek w budynkach z lat 1999-2002 będą teraz mogli wykupić swoje mieszkania aż z 40-procentową bonifikatą. Łącznie, to blisko 1000 mieszkań w niespełna 100 budynkach. Wczoraj (24 marca) wrocławscy radni przegłosowali uchwałę poszerzającą katalog budynków i mieszkań, które miasto może przeznaczyć do sprzedaży na rzecz najemców. Często są to mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach.


Na liście znalazły się budynki przy ulicach: Hłaski, Ignuta, Kamieńskiego, Kasztelańskiej, Komuny Paryskiej, Osmańczyka, Pleszewskiej, Polonii Wrocławskiej, Pusteckiej oraz Sycowskiej.

Reklama

- Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu mieszkanie będzie można wykupić za znacznie niższą wartość od tej, rynkowej. Zainteresowani wykupem mieszkania będą musieli wysłać do wydziału wniosek. Jeśli większość najemców zgłosi chęć skorzystania z pierwszeństwa nabycia mieszkań, wówczas możliwa będzie sprzedaż. Oczywiście, każda sprawa będzie analizowana indywidualnie - wyjaśnia Jan Bujak, dyrektor Wydziału Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości w magistracie.


Uchwała ułatwia też wykup lokali użytkowych


- Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, łatwiejsza będzie także sprzedaż lokali mieszkalnych na parterach. Mowa tu o lokalach użytkowanych zgodnie z dotychczasową funkcją, ale położonych na terenie, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż mieszkaniowe. W tym przypadku każdy przypadek ma być osobno analizowany. Zmiana uchwał Rady Miejskiej zacznie obowiązywać w kwietniu (po ich publikacji przez wojewodę) – informuje Marcin Obłoza z biura prasowego urzędu miasta.

Reklama

W zeszłym roku uproszczono drogę wykupu mieszkania w starszych budynkach. Zlikwidowano bowiem wymagania dotyczące liczby najemców starających się o wykup lokali mieszkalnych w budynkach należących w 100 proc. do miasta. Nieważne jest więc, czy większość osób mieszkających w budynku po sąsiedzku również jest zainteresowanych wykupem swoich mieszkań.


- Poprzedni zapis mógł być niekorzystny dla części mieszkańców. By doszło do sprzedaży takiego budynku, wnioski o wykup lokali musiało zgłosić co najmniej 50 proc. mieszkańców. Wprowadziliśmy więc bardziej uniwersalne zasady. Teraz wnioski o nabycie mieszkania komunalnego w zasobie stuprocentowo miejskim są analizowane indywidualnie - wyjaśnia Jan Bujak.

Reklama

W 2021 roku do sprzedaży wprowadzono również lokale usytuowane w budynkach po remoncie kapitalnym. Przed uchwaleniem nowych przepisów, nie było takiej możliwości. Jeśli remont budynku komunalnego wiązał się z czasowym wykwaterowaniem, lokale nie były później przeznaczane do sprzedaży. Po zmianach ewentualna sprzedaż takich budynków jest możliwa i rozpatrywana indywidualnie.


Z bonifikaty będzie można skorzystać do końca 2023 roku


Zdecydowano też o przedłużeniu okresu obowiązywania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych. Dotyczy to budynków wybudowanych do 1998 r. Z ulg można skorzystać do końca 2023 roku. Bonifikata wynosi 98 proc. przy równoczesnej sprzedaży wszystkich mieszkań w budynku. We wszystkich pozostałych przypadkach, mieszkaniec może liczyć na bonifikatę w wysokości 90 proc. Umożliwiono także bezprzetargową sprzedaż pomieszczeń, które nie mogą być zagospodarowane jako odrębna nieruchomość, a dostęp do nich jest możliwy wyłącznie z przyległego lokalu mieszkalnego. W takich przypadkach bonifikata wynosić będzie 90 proc. ceny tych pomieszczeń.

Reklama

Wrocławski magistrat zarządza 33 tysiącami mieszkań komunalnych. Większość z nich to ponad 100-letnie kamienice. Z jednej strony, w ciągu trzech ostatnich lat kompleksowo wyremontowano 27 budynków oraz 60 podwórek. Dodatkowo, w ramach akcji "Zmień piec" miasto wymieniło źródła ogrzewania w 165 budynków komunalnych. W tym roku do sieci ma zostać podłączonych kolejnych 100 budynków. Budowane są też nowe bloki z nowymi mieszkaniami na wynajem. W najbliższych latach na terenie Wrocławia powstanie w sumie ponad 1200 takich mieszkań.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości