Reklama

Stowarzyszenie Dutkiewicza zajmie się opracowaniem rozwiązań dla służby zdrowia

06/04/2021 14:52

Stowarzyszenie Nowa Nadzieja, na którego czele stoi Rafał Dutkiewicz, powołało własny zespół ekspercki ds. ochrony zdrowia. Ugrupowanie sprzeciwia się centralizacji i już teraz przekonuje, że samorządowe inwestycje w ochronę zdrowia są trafniejsze, niż te realizowane przez rząd.

Zespół zajmujący się sprawami zdrowia to pierwsza, ale nie ostatnia grupa tematyczna, jaka ma działać przy stowarzyszeniu. Na jego czele stanął Jarosław Maroszek, dyrektor szpitala powiatowego w Trzebnicy, który w przeszłości był dyrektorem wydziału zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. W skład zespołu weszli też były wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada, radne miejskie Jolanta NiezgodzkaMagdalena Razik-Trziszka, radny wojewódzki Jacek Iwancz, a także Robert Adach.


– Nie ma nigdy, a dzisiaj szczególnie ważniejszego tematu niż zdrowie – mówił we wtorek Rafał Dutkiewicz. – Obawiamy się kolejnych prób centralizacyjnych. Służba zdrowia w Polsce, podobnie jak wiele innych dziedzin nie powinny być poddawane takim tendencją. Samorządy nie powinny być dotykane żadnymi innymi rygorami, poza porządkowaniem tej przestrzeni i poza jeszcze silniejszym finansowaniem – przekonywał były prezydent Wrocławia, a obecnie szef ugrupowania Nowa Nadzieja.

Reklama

Szef zespołu Jarosław Maroszek podczas wtorkowej konferencji prasowej cytował hasło byłego ministra zdrowia Władysława Sidorowicza : „Tyle rządu ile koniecznie, tyle samorządu ile możliwie”. – Widzimy, że rządy PiS-u chcą odwrócić tę regułę. Uważam, że to jest bardzo szkodliwe – komentował Maroszek .



Działacze stowarzyszenia w ramach swoich prac maj ą szukać rozwiązań na takie problem, jak braki kadrowe, niedofinansowanie i chaos, jaki od wielu lat panuje w służbie zdrowia. – Żeby szukać konkretnych rozwiązań, nasze prace rozpoczniemy od skutecznej diagnozy, także w kontekście wyzwania pandemicznego – zapowiedział Adam Zawada .

Reklama

Z kolei Robert Adach krytykował rządzących za budowę szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej. Zdaniem działaczy Nowej Nadziei tego typu obiekt powinien powstać nie na Muchoborze Wielkim, a w rejonie obecnego szpitala przy ul. Fieldorfa, gdzie w przyszłości ma powstać nowy szpital onkologiczny .


–  Tam jest już gotowa dokumentacja techniczna na szpital, gdzie można by w pół roku wybudować i ten potencjał zostałby na dalsze problemy zdrowotne dla mieszkańców Dolnego Śląska, a poszło inaczej. Dlaczego? Dlatego, że zrobiła to administracja rządowa, a nie samorządowa. Administracja samorządowa nigdy by nie wydała milionów z budżetu na inwestycję, która za pół roku będzie prywatnym przedsięwzięciem – mówił Adach .

Reklama

W ciągu najbliższych tygodni Nowa Nadzieja ma zaprezentować kolejne zespoły eksperckie, w ramach których mają być wypracowywane rozwiązania dotyczące innych dziedzin życia m.in. edukacji.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości