Reklama

Tłumy wrocławian pożegnały ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha” [ZDJĘCIA]

24/05/2021 08:30

W poniedziałek odbył się oficjalne uroczystości pogrzebowe ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne do kościoła mogli wejść tylko najbliżsi. Wrocławianie pogrzeb honorowego obywatela miasta mogli oglądać na telebimie przed świątynią oraz w Internecie. Na cmentarzu przy ul. Bujwida zjawiły się tłumy, które żegnały duszpasterza.

Ks. Stanisław Orzechowski znany we Wrocławiu, jako „Orzech” związany był z Duszpasterstwem Akademickim „Wawrzyny”, organizował też Wrocławskie Piesze Pielgrzymki do Częstochowy. Był uczestnikiem pierwszego strajku w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej w sierpniu 1980 r. i strajku głodowego kolejarzy. W stanie wojennym odprawiał patriotyczne msze, które przyciągały tłumy wiernych. Uhonorowany został m.in. Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w 1997 r., Nagrodą Wrocławia w 2005 r. i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r. W 2015 roku został Honorowym Obywatelem Wrocławia, a w 2018 roku Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska.


Ksiądz „Orzech” zmarł w ubiegłą środę. Ostatnie kilkanaście dni życia spędził w szpitalu.

Reklama

Uroczystości pożegnania ks. Stanisława Orzechowskiego rozpoczęły się już w niedzielę o godz. 20:00 od mszy świętej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego w Domu Akademickim „Wawrzyny”. Do godziny 6:00 trwało czuwanie przy trumnie zmarłego. W poniedziałek o godz. 10:00 mszę świętą przy trumnie ks. Orzechowskiego w kościele przy ul. Bujwida odprawił bp. Jacek Kiciński CMF. Uroczystej mszy świętej pogrzebowej o godz. 14:00 przewodniczył z kolei abp. Józefa Kupnego. Później trumna z ciałem księdza spoczęła na cmentarzu przy ul. Bujwida.


Przed mszą pogrzebową minister Andrzej Dera w imieniu prezydetna Andrzeja Dudy pośmiertnie odznaczył ks. Orzechowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie przyznano wrocławskiemu duchownemu za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej oraz działalność społeczną. Z kolei podczas porannej mszy, przy trumnie ks. Orzecha modlił się m.in. premier Mateusz Morawiecki. Przed oficjalnymi uroczystościami pogrzebowymi „Orzecha” wspominali m.in. były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz przewodniczący wrocławskiej rady miejskiej Bohdan Aniszczyk .

Reklama

Uroczystości były transmitowane przez telewizję EWTN Polska, która za darmo udostępniła sygnał na Youtubue.



Uroczystości pogrzebowe odbyły się w obowiązującym rygorze sanitarnym. Organizatorzy zdecydowali, że na mszę wpuszczona została rodzina i najbliżsi księdza. Wrocławianie, którzy chcieli pożegnać popularnego duszpasterza, mogli to zrobić przed kościołem, gdzie wystawiony był telebim.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości