W najbliższą sobotę Telekomunikacja Polska S.A zostanie członkiem Konsorcjum Smart Power Grids – Polska. Uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Politechniką Wrocławską, liderem konsorcjum, a TP S.A. odbędzie się na terenie uczelni.
W imieniu uczelni umowę parafuje rektor, prof. Tadeusz Więckowski, zaś TP S.A. reprezentować będą: Prezes Zarządu Maciej Witucki oraz Wiceprezes Piotr Muszyński. W ramach konsorcjum obie strony zamierzają działać na rzecz rozwoju technologii inteligentnych sieci elektroenergetycznych i związanych z nią narzędzi aplikacyjnych, technologicznych, pomiarowych, komunikacyjnych i decyzyjnych.
Liderem Konsorcjum Smart Power Grids – Polska, które powstało 9 grudnia 2010 r., jest Politechnika Wrocławska, a Członkami Konsorcjum są: Apator S.A., Bank Zachodni WBK S.A, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, Politechnika Opolska oraz Winuel S.A.(obecnie Sygnity SA.) Celem konsorcjum jest działanie w celu zmniejszenia obciążenia energetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w Polsce oraz zminimalizowanie zagrożenia blackoutem. W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju i standaryzacji inteligentnych sieci elektroenergetycznych, tworzone narzędzia optymalizacji sterowania sieciami elektroenergetycznymi oraz rozwijana problematyka bezpieczeństwa danych gromadzonych przez inteligentne sieci. Kolejnym działaniem konsorcjum będzie komercjalizacja wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych. Konsorcjum ma charakter otwarty i stanowi platformę współpracy nauki i biznesu.
Jednym z pierwszych działań konsorcjum jest zapewnienie odpowiednio wykształconej kadry, rozumiejącej potrzeby korzystania z inteligentnych sieci energetycznych. Temu mają służyć studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej: „Inteligentne sieci elektroenergetyczne – ISE”. Obecnie trwają prace nad opracowaniem ich programu. Uruchomienie studiów planowane jest na marzec 2011 r. Studia będą miały charakter dydaktyczno-praktyczny i będą adresowane do kadry kierowniczej oraz kadry inżynierskiej w przedsiębiorstwach sektora energetycznego, pionów energetycznych w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz firm branży IT obsługujących sektor energetyczny. Ich celem będzie dostarczenie słuchaczom wiedzy przydatnej w zarządzaniu przedsiębiorstwem energetycznym z wykorzystaniem nowych technologii. Absolwenci będą przygotowani do pracy we wszystkich firmach sektora energetycznego, a także m.in. w bankach, firmach wyposażonych w automatyczne linie produkcyjne, firmach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją automatyki dla potrzeb ochrony środowiska (ogrzewanie, oczyszczalnie, ekologiczne źródła energii).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze