Reklama

TP S.A. członkiem Konsorcjum Smart Power Grids – Polska

14/01/2011 00:00

W najbliższą sobotę Telekomunikacja Polska S.A zostanie członkiem Konsorcjum Smart Power Grids – Polska. Uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Politechniką Wrocławską, liderem konsorcjum, a TP S.A. odbędzie się na terenie uczelni.

W imieniu uczelni umowę parafuje rektor, prof. Tadeusz Więckowski, zaś TP S.A. reprezentować będą: Prezes Zarządu Maciej Witucki oraz Wiceprezes Piotr Muszyński. W ramach konsorcjum obie strony zamierzają działać na rzecz rozwoju technologii inteligentnych sieci elektroenergetycznych i związanych z nią narzędzi aplikacyjnych, technologicznych, pomiarowych, komunikacyjnych i decyzyjnych.


 


Liderem Konsorcjum Smart Power Grids – Polska, które powstało 9 grudnia 2010 r., jest Politechnika Wrocławska, a Członkami Konsorcjum są: Apator S.A., Bank Zachodni WBK S.A, Instytut Problemów Jądrowych w Świerku, Politechnika Opolska oraz Winuel S.A.(obecnie Sygnity SA.) Celem konsorcjum jest działanie w celu zmniejszenia obciążenia energetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w Polsce oraz zminimalizowanie zagrożenia blackoutem. W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju i standaryzacji inteligentnych sieci elektroenergetycznych, tworzone narzędzia optymalizacji sterowania sieciami elektroenergetycznymi oraz rozwijana problematyka bezpieczeństwa danych gromadzonych przez inteligentne sieci. Kolejnym działaniem konsorcjum będzie komercjalizacja wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych. Konsorcjum ma charakter otwarty i stanowi platformę współpracy nauki i biznesu.

Reklama

 


Jednym z pierwszych działań konsorcjum jest zapewnienie odpowiednio wykształconej kadry, rozumiejącej potrzeby korzystania z inteligentnych sieci energetycznych. Temu mają służyć studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej: „Inteligentne sieci elektroenergetyczne – ISE”. Obecnie trwają prace nad opracowaniem ich programu. Uruchomienie studiów planowane jest na marzec 2011 r. Studia będą miały charakter dydaktyczno-praktyczny i będą adresowane do kadry kierowniczej oraz kadry inżynierskiej w przedsiębiorstwach sektora energetycznego, pionów energetycznych w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz firm branży IT obsługujących sektor energetyczny. Ich celem będzie dostarczenie słuchaczom wiedzy przydatnej w zarządzaniu przedsiębiorstwem energetycznym z wykorzystaniem nowych technologii. Absolwenci będą przygotowani do pracy we wszystkich firmach sektora energetycznego, a także m.in. w bankach, firmach wyposażonych w automatyczne linie produkcyjne, firmach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją automatyki dla potrzeb ochrony środowiska (ogrzewanie, oczyszczalnie, ekologiczne źródła energii).


an, Pwr

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości