Uszkodziłeś sobie auto albo złamałeś nogę z powodu dziury w drodze lub chodniku? Możesz starać się o odszkodowanie. Tylko w 2025 roku do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta wpłynęło 505 takich wniosków.
Najczęściej chodziło o dziury w drogach, nieodśnieżone chodniki, połamane słupki czy barierki. To wszystko może być powodem wypadku, uszkodzenia auta czy złamania kończyny. Jednak nie wszystkie wnioski są przez ZDiUM rozpatrywane. - We wspomnianej liczbie 505 wniosków znalazły się wnioski dotyczące różnych zdarzeń (śliskość, zanieczyszczenia na drodze lub chodniku, uszkodzenia nawierzchni lub torowiska, drzewostan i gałęzie, dzika zwierzyna). Adresatem 150 z nich były podmioty zewnętrzne - mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM.
Na przykład w przypadku złamania na nieodśnieżonym chodniku musimy zwrócić się nie do ZDiUM, mimo że to on jest zarządcą drogi, a do spółki Ekosystem. 60 takich wniosków dotyczyło właśnie oblodzonych dróg i chodników. Ekosystem, po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji (zdjęć z miejsca zdarzenia i dokumentacji medycznej), przekierowuje sprawę do ubezpieczyciela.
- Ze względu na fakt, iż roszczenia rozpatrywane są w oparciu o kodeks cywilny, a nie kodeks postępowania administracyjnego, nie możemy automatycznie przekazywać takich wniosków do właściwych jednostek/podmiotów. Pomagamy jednak wnioskodawcom w ustaleniu właściwego adresata i dopiero wtedy poszkodowany występuje do wskazanego podmiotu z roszczeniem - tłumaczy Ewa Mazur.
O co zatem możemy zwrócić się do ZDiUM? - Ze wszystkich zgłoszonych do ZDiUM w roku 2025 szkód dotyczyło nas 350 - mówi dalej Mazur. Mowa więc o uszkodzeniach i dziurach w jezdniach, chodnikach, a także zniszczonych elementach infrastruktury drogowej, takich jak barierki, słupki, znaki drogowe lub latarnie. Pojawiają się też skargi na dzikie zwierzęta.
- Do dzisiaj z tej liczby uwzględniliśmy 85 wypłat. 15 z nich dotyczyło szkód osobowych (np. złamania, skręcenia - przyp. red.), 70 – szkód rzeczowych (np. uszkodzenie auta - przyp. red.) - podsumowuje Ewa Mazur.
Reszta czeka na rozpatrzenie. Łączna kwota wypłaconych odszkodowań za 2025 rok wyniosła 171 652,99 złotych.
To proste. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Są tam trzy możliwości do wyboru: szkoda rzeczowa o wartości niższej niż 5 tysięcy złotych, szkoda rzeczowa o wartości wyższej niż 5 tysięcy złotych i szkoda osobowa. W przypadku tej ostatniej (chodzi tu np. o złamania czy skręcenia, jakich doznaliśmy w wyniku wypadku na uszkodzonej nawierzchni) musimy przedstawić zdjęcia miejsca, w którym doszło do wypadku oraz dokumentację medyczną (czyli np. wypis z SOR-U). Dobrze jest też mieć oświadczenie świadka zdarzenia oraz rachunki, które musieliśmy zapłacić w wyniku doznanej szkody (np. rachunki za rehabilitację). W przypadku szkody rzeczowej (najczęściej chodzi tu o uszkodzenie samochodu w wyniku jazdy po dziurawej drodze) oprócz zdjęć z miejsca zdarzenia trzeba przedłożyć dowód rejestracyjny i tzw. dowód winy (czyli np. zapis z wideorejestratora, notatkę z policji czy oświadczenie świadka).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze