Reklama

Ponad 500 wniosków Wrocławian o odszkodowanie. Za dziury w drogach i śliskie chodniki


Uszkodziłeś sobie auto albo złamałeś nogę z powodu dziury w drodze lub chodniku? Możesz starać się o odszkodowanie. Tylko w 2025 roku do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta wpłynęło 505 takich wniosków.


Najczęściej chodziło o dziury w drogach, nieodśnieżone chodniki, połamane słupki czy barierki. To wszystko może być powodem wypadku, uszkodzenia auta czy złamania kończyny. Jednak nie wszystkie wnioski są przez ZDiUM rozpatrywane. - We wspomnianej liczbie 505 wniosków znalazły się wnioski dotyczące różnych zdarzeń (śliskość, zanieczyszczenia na drodze lub chodniku, uszkodzenia nawierzchni lub torowiska, drzewostan i gałęzie, dzika zwierzyna). Adresatem 150 z nich były podmioty zewnętrzne - mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM. 

Na przykład w przypadku złamania na nieodśnieżonym chodniku musimy zwrócić się nie do ZDiUM, mimo że to on jest zarządcą drogi, a do spółki Ekosystem. 60 takich wniosków dotyczyło właśnie oblodzonych dróg i chodników. Ekosystem, po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji (zdjęć z miejsca zdarzenia i dokumentacji medycznej), przekierowuje sprawę do ubezpieczyciela.

Reklama

Ze względu na fakt, iż roszczenia rozpatrywane są w oparciu o kodeks cywilny, a nie kodeks postępowania administracyjnego, nie możemy automatycznie przekazywać takich wniosków do właściwych jednostek/podmiotów. Pomagamy jednak wnioskodawcom w ustaleniu właściwego adresata i dopiero wtedy poszkodowany występuje do wskazanego podmiotu z roszczeniem - tłumaczy Ewa Mazur.

O co zatem możemy zwrócić się do ZDiUM? - Ze wszystkich zgłoszonych do ZDiUM w roku 2025 szkód dotyczyło nas 350  - mówi dalej Mazur. Mowa więc o uszkodzeniach i dziurach w jezdniach, chodnikach, a także zniszczonych elementach infrastruktury drogowej, takich jak barierki, słupki, znaki drogowe lub latarnie. Pojawiają się też skargi na dzikie zwierzęta. 

Reklama

- Do  dzisiaj z tej liczby uwzględniliśmy 85 wypłat. 15 z nich dotyczyło szkód osobowych (np. złamania, skręcenia - przyp. red.), 70 – szkód rzeczowych (np. uszkodzenie auta - przyp. red.) - podsumowuje Ewa Mazur. 

Reszta czeka na rozpatrzenie. Łączna kwota wypłaconych odszkodowań za 2025 rok wyniosła 171 652,99 złotych

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie do ZDiUM?

To proste. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Są tam trzy możliwości do wyboru: szkoda rzeczowa o wartości niższej niż 5 tysięcy złotych, szkoda rzeczowa o wartości wyższej niż 5 tysięcy złotych i szkoda osobowa. W przypadku tej ostatniej (chodzi tu np. o złamania czy skręcenia, jakich doznaliśmy w wyniku wypadku na uszkodzonej nawierzchni) musimy przedstawić zdjęcia miejsca, w którym doszło do wypadku oraz dokumentację medyczną (czyli np. wypis z SOR-U). Dobrze jest też mieć oświadczenie świadka zdarzenia oraz rachunki, które musieliśmy zapłacić w wyniku doznanej szkody (np. rachunki za rehabilitację). W przypadku szkody rzeczowej (najczęściej chodzi tu o uszkodzenie samochodu w wyniku jazdy po dziurawej drodze) oprócz zdjęć z miejsca zdarzenia trzeba przedłożyć dowód rejestracyjny i tzw. dowód winy (czyli np. zapis z wideorejestratora, notatkę z policji czy oświadczenie świadka). 

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/02/2026 09:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości