Reklama

Umowa Smart Power Grids podpisana

16/12/2010 00:00

Podpisano umowę o powstaniu konsorcjum "Smart Power Grids- Polska". Konsorcjum ma pomóc w rozwiązaniu problemów takich jak: wydolność sieci, straty na przesyłaniu energii. Jest to pierwsze w Polsce tego typu przedsięwzięcie. Jego liderem jest Politechnika Wrocławska.

- Jestem przekonany, że dzięki badaniom naukowym i rozwojowi inteligentnych sieci elektroenergetycznych uda się zmniejszyć obciążenie sieci energetycznych w Polsce – stwierdził prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej po podpisaniu umowy Konsorcjum „Smart Power Grids – Polska”.


 


Deklaracja o powołaniu konsorcjum została podpisana na początku listopada. Umowę o powstaniu w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie podpisali: Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Apator S.A. Janusz Niedźwiecki, rektor Politechniki Opolskiej - prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku - prof. dr hab. Krzysztof Meissner, Prezes Banku Zachodniego WBK S.A. – Mateusz Morawiecki oraz Prezes Zarządu WINUEL S.A. - Adam Orzech.

Reklama

 


Liderem konsorcjum Smart Power Grids – Polska jest Politechnika Wrocławska. Celem konsorcjum jest działanie w celu zmniejszenia obciążenia energetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w Polsce oraz zminimalizowanie zagrożenia blackoutem. W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju i standaryzacji inteligentnych sieci elektroenergetycznych, tworzone narzędzia optymalizacji sterowania sieciami elektroenergetycznymi oraz rozwijana problematyka bezpieczeństwa danych gromadzonych przez inteligentne sieci. Kolejnym działaniem konsorcjum będzie komercjalizacja wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych. Konsorcjum ma charakter otwarty i stanowi platformę współpracy nauki i biznesu.

Reklama

 


- Wiem, że członkom i partnerom konsorcjum zależy na poprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego wierzę, że prace prowadzone w ramach tej organizacji będą dla nas wszystkich priorytetem – stwierdził prof. Tadeusz Więckowski. - Dzięki badaniom i rozwojowi inteligentnych sieci uda się zminimalizować zagrożenie blackoutem.


 


Umowa konsorcjum została podpisana 8 grudnia, w trakcie konferencji „Smart Grids a poprawa efektywności energetycznej. Nauka i standaryzacja w rozwoju koncepcji inteligentnych sieci” zorganizowanej pod patronatem prof. dr hab. Barbary Kudryckiej - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Agnieszka Nesterowicz, PWr

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości