Podpisano umowę o powstaniu konsorcjum "Smart Power Grids- Polska". Konsorcjum ma pomóc w rozwiązaniu problemów takich jak: wydolność sieci, straty na przesyłaniu energii. Jest to pierwsze w Polsce tego typu przedsięwzięcie. Jego liderem jest Politechnika Wrocławska.
- Jestem przekonany, że dzięki badaniom naukowym i rozwojowi inteligentnych sieci elektroenergetycznych uda się zmniejszyć obciążenie sieci energetycznych w Polsce – stwierdził prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej po podpisaniu umowy Konsorcjum „Smart Power Grids – Polska”.
Deklaracja o powołaniu konsorcjum została podpisana na początku listopada. Umowę o powstaniu w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie podpisali: Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Apator S.A. Janusz Niedźwiecki, rektor Politechniki Opolskiej - prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku - prof. dr hab. Krzysztof Meissner, Prezes Banku Zachodniego WBK S.A. – Mateusz Morawiecki oraz Prezes Zarządu WINUEL S.A. - Adam Orzech.
Liderem konsorcjum Smart Power Grids – Polska jest Politechnika Wrocławska. Celem konsorcjum jest działanie w celu zmniejszenia obciążenia energetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych w Polsce oraz zminimalizowanie zagrożenia blackoutem. W ramach konsorcjum będą opracowywane koncepcje rozwoju i standaryzacji inteligentnych sieci elektroenergetycznych, tworzone narzędzia optymalizacji sterowania sieciami elektroenergetycznymi oraz rozwijana problematyka bezpieczeństwa danych gromadzonych przez inteligentne sieci. Kolejnym działaniem konsorcjum będzie komercjalizacja wypracowanych wyników badań i rozwiązań technologicznych. Konsorcjum ma charakter otwarty i stanowi platformę współpracy nauki i biznesu.
- Wiem, że członkom i partnerom konsorcjum zależy na poprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego wierzę, że prace prowadzone w ramach tej organizacji będą dla nas wszystkich priorytetem – stwierdził prof. Tadeusz Więckowski. - Dzięki badaniom i rozwojowi inteligentnych sieci uda się zminimalizować zagrożenie blackoutem.
Umowa konsorcjum została podpisana 8 grudnia, w trakcie konferencji „Smart Grids a poprawa efektywności energetycznej. Nauka i standaryzacja w rozwoju koncepcji inteligentnych sieci” zorganizowanej pod patronatem prof. dr hab. Barbary Kudryckiej - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze