Wrocławskie Inwestycje i MPK Wrocław w weekend startują jednocześnie z trzema dużymi inwestycjami - przebudową ul. Gajowickiej, kolejnym etapem trasy autobusowo‑tramwajowej na Swojczyce z zamknięciem pętli Sępolno oraz remontem torowiska na ul. Glinianej. Kierowców i pasażerów czekają spore utrudnienia.
W sobotę, 21 lutego, rozpocznie się przebudowa ul. Gajowickiej, drugi etap prac na TAT na Swojczyce - czyli przebudowa pętli Sępolno i remont torowiska na ul. Glinianej. W weekend wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu i komunikacji zbiorowej.
Przebudowa ul. Gajowickiej obejmie odcinek od alei Hallera do ul. Zaporoskiej o długości ok. 1,3 km. Najpierw ruszą ciężkie prace rozbiórkowe i głęboka przebudowa instalacji podziemnych, co wydłuży czas robót, ale ma zabezpieczyć sieci na lata. - Gajowicka w przyszłym roku, a w zasadzie w wakacje 2027, będzie nową jakością we Wrocławiu - zapowiada Bartosz Nowak, wiceprezes Wrocławskich Inwestycji.
Ulica zyska nową jezdnię, chodniki, dwukierunkowe drogi rowerowe po obu stronach oraz dwa pasy ruchu – z czego jeden ma pełnić funkcję buspasa. Zachowana zostanie także rezerwa terenowa pod ewentualną przyszłą linię tramwajową. - Ta rezerwa gruntowa będzie funkcjonowała, kiedy w przyszłości zostanie podjęta decyzja o tym, aby ten tramwaj mógł tamtędy pojechać – dodał.
Od początku prac wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Na ul. Gajowickiej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w stronę Al. Hallera. Dojazd w kierunku centrum miasta poprowadzony zostanie objazdem przez: Al. Hallera – ul. Mielecką – ul. Kruczą – ul. Zaporoską.
Na skrzyżowaniu ul. Mieleckiej i ul. Kruczej ruch będzie regulowany tymczasową sygnalizacją świetlną. Zmiany obejmą również kursowanie autobusów komunikacji miejskiej.
W ramach inwestycji:
Równolegle Wrocławskie Inwestycje wchodzą w kolejny etap budowy trasy autobusowo‑tramwajowej na Swojczyce. Kluczowym elementem jest zamknięcie pętli Sępolno w nocy z 20 na 21 lutego i jej gruntowna przebudowa. - Zamkniemy pętlę tramwajową, autobusy również będą miały swoją nową przestrzeń po to, aby już za dziewięć miesięcy, czyli do końca 2026 roku, gruntownie ją przebudować – zapowiedział Bartosz Nowak.
Nowa pętla ma zyskać zintegrowane przystanki autobusowo‑tramwajowe oraz infrastrukturę rowerową. W ramach zadania przebudowany zostanie również odcinek ul. Mickiewicza prowadzący od pętli do nowych mostów Chrobrego. Kostkę brukową zastąpi tam nawierzchnia bitumiczna, a chodnik i droga dla rowerów zostaną poprowadzone przez Park Swojczycki.
Zamknięcie pętli nie powinno jeszcze bardziej skomplikować i tak już trudnego życia kierowców. – Na czas robót utrzymany będzie ruch dwukierunkowy, częściowo po już wybudowanej drodze tymczasowej w rejonie pętli Sępolno – poinformował Andrzej Brzoza, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej.
Znacznie większe zmiany dotkną pasażerów komunikacji miejskiej. - Od soboty tramwaje linii 9 i 17 będą kursować tylko do przystanku przy Al. Paderewskiego, usytuowanego przy skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza. Linia 9 pojedzie przez ul. Różyckiego, linia 17 - przez ul. Mickiewicza, a linia 12 zostanie skrócona do pętli przy Stadionie Olimpijskim. Zmiany obejmą również linie autobusowe 118, 143, 145, 146, 345, 715 – wymienia Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu.
Obecne kursy linii 118 do Sępolna zostaną wydłużone do skrzyżowania ul. Mickiewicza i Al. Paderewskiego. Trasę zmieni także linia 143, która zostanie wydłużona przez ul. Mickiewicza i Monte Cassino do pętli na Bartoszowicach. Do pętli na Bartoszowicach pojedzie również linia 145, która skieruje się na ul. Bacciarellego bezpośrednio z ul. Dembowskiego. Trasę zmieni też linia 146, która od ul. Dembowskiego pojedzie ul. Spółdzielczą do przystanku Spółdzielcza przy ul. Olszewskiego. W kierunku przeciwnym autobusy tej linii pojadą przez ul. Olszewskiego, Bacciarellego, Dembowskiego i dalej po swojej trasie.
Linia 345 pojedzie od Stadionu Olimpijskiego przez ul. Mickiewicza, Monte Cassino, Spółdzielczą, Olszewskiego i Bacciarellego z powrotem do ul. Spółdzielczej i dalej po trasie. Tymczasowa linia autobusowa 715 zostanie wydłużona do skrzyżowania ul. Mickiewicza i Al. Paderewskiego.
Planowane zakończenie przebudowy pętli to koniec 2026 roku.
Trzecia inwestycja to remont torowiska na ul. Glinianej, gdzie MPK Wrocław chce zrealizować dwa zadania. Prace obejmą:
Na całym odcinku zastosowana ma być nowa, wielkogabarytowa płyta betonowa, która ustabilizuje torowisko i ułatwi przyszłe wymiany szyn, a także dodatkowe smarownice ograniczające hałas i zużycie toru.
Najpoważniejsze utrudnienia czekają kierowców na skrzyżowaniu Borowska - Gliniana. - Najtrudniejsze będą pierwsze trzy tygodnie, gdzie będzie funkcjonowała organizacja ruchu polegająca na zamknięciu ruchu kołowego dla tego skrzyżowania. Jedyna relacja, jaka będzie utrzymana, to relacja prawoskrętna z ulicy Glinianej od centrum w stronę ulicy Borowskiej - zapowiedział Andrzej Brzoza. Dla kierowców jadących Borowską w kierunku centrum wyznaczono objazd przez ul. Sieradzką i Ślężną do Dyrekcyjnej.
Ul. Glinianą nie pojadą tramwaje. W zamian za to ruszy autobusowa linia zastępcza 708. Korekty tras obejmą linie 8, 18 i 21 w obu kierunkach. Linia 8 zostanie skierowana przez ul. Ślężną do przystanku Uniwersytet Ekonomiczny. Tramwaje tej linii nie będą dojeżdżać na Tarnogaj. Linia 18 pojedzie objazdem przez Galerię Dominikańską, pl. Wróblewskiego oraz ul. Małachowskiego, pomijając Dworzec Autobusowy i Dworzec Główny. Linia 21 zostanie skierowana przez ul. Hubską i ul. Małachowskiego, pomijając Dworzec Autobusowy.
Autobus 708 pojedzie z pętli przy ul. Dworcowej przez Dworzec Główny, Dworzec Autobusowy, Dyrekcyjną, Joannitów, Glinianą, Hubską do przystanku Kamienna. Następnie zawróci przy kościele na Bardzkiej i powróci Hubską, Glinianą, Gajową, Łódzką, do Dworca Autobusowego, Dworca Głównego i ostatecznie dojedzie na ul. Dworcową. Przy Dworcu Głównym linia 708 w obu kierunkach będzie zatrzymywać się na torowisku, wzdłuż ulicy Peronowej.
Zmiany obejmą również linie autobusowe. K, 112, 113, 145, 146, 251, 253, 255, i 612 zostaną skierowane objazdem przez Sieradzką, Ślężną i Dyrekcyjną, bez zmiany w przystankach. Linia 259 w jadąca w kierunku Zwycięskiej, od węzła Petrusewicza zostanie skierowana przez Borowską i będzie zatrzymywała się na przystanku tymczasowym przy ul. Kamiennej. Dla tej linii do Zwycięskiej nieczynne będą przystanki Sanocka i Uniwersytet Ekonomiczny na ul. Ślężnej. Linia 245 w kierunku Bieńkowic zostanie skierowana objazdem przez Sieradzką, Ślężną, Dyrekcyjną i Joannitów – zmianie ulegnie lokalizacja przystanku „Joannitów". W kierunku węzła Petrusewicza i pętli Pracze Odrzańskie linia 245 pojedzie przez ulice Kamienną i Borowską, omijając przystanki w ciągu ul. Hubskiej i Glinianej.
Roboty torowe na Glinianej mają zakończyć się w kwietniu tego roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze