Reklama

We Wrocławiu powstała Rada ds. Równego Traktowania [SKŁAD]

29/03/2021 17:30

29 marca we Wrocławiu po raz pierwszy obradowała nowo utworzona Rada ds. Równego Traktowania. Powołał ją zarządzeniem prezydent Jacek Sutryk. Jej zadaniem będą walka z dyskryminacją w życiu lokalnym oraz działania na rzecz równego traktowania.

Wrocławska Rada ds. Równego Traktowania została powołana, by ustalać i wcielać w życie strategie, mające na celu przeciwdziałanie wszelkim objawom dyskryminacji. Będzie opiniować, a także rekomendować wszelkie propozycje działań propagujących równe traktowanie w społeczeństwie oraz piętnujące jego brak. W zakres jej kompetencji wchodzi również opracowywanie dokumentów strategicznych, a także miejscowych praw. Członkowie Rady podejmą także współpracę m. in. z miejskimi jednostkami organizacyjnymi, urzędem miejskim i organizacjami pozarządowymi.


- Struktury państwa w tym zakresie skapitulowały. Nigdy nie były tymi sprawami zainteresowane. Samorząd jest na tyle silny, że jest w stanie wziąć na siebie zadania, związane z równym traktowaniem. To grono jest gwarantem tego, że będziemy mogli wielowymiarowo się tymi sprawami zająć, dopraszając też do niego kolejnych ekspertów –mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Reklama

Bartłomiej Ciążyński, współprzewodniczący nowej rady i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, dodaje: - Kierując się słowami Michaela Bloomberga, że "narody mówią, miasta działają" wierzymy we Wrocławiu w aktywną rolę samorządu w działaniu na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałaniu wszelkim przejawom dyskryminacji. Przecież to na poziomie gminy decyduje się np. o lekcjach dla dzieci cudzoziemskich, czy przełamywaniu barier dla osób z niepełnosprawnościami. 


Rada ds. Równego Traktowania składa się z 28 osób. Są wśród nich m.in. działacze społeczni, przedstawiciele mniejszości, świata nauki i Komendy Wojewódzkiej Policji. Kadencja obecnej Rady potrwa 3 lata, czyli nie dłużej niż do zakończenia kadencji Jacka Sutryka. Jej członkowie nie przestają pełnić dotychczasowych funkcji.

Reklama

- Jestem wielką zwolenniczką współpracy międzysektorowej, wielowymiarowego i systemowego podejścia w rozwiazywaniu problemów, toteż cieszy mnie tak szeroki skład zespołu. Mocno wierzę w Wrocław,  w którym dialog i szacunek jest podstawową wartością, a akty dyskryminacji oraz agresji wywołują poczucie społecznego zawstydzenia, a także sprzeciw wspólnoty – podkreśla Marta Majchrzak z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.


Skład Rady ds. Równego Traktowania:



Alina Szeptycka – Stowarzyszenie Kultura Równości – współprzewodnicząca Rady
Bartłomiej Ciążyński – wiceprzewodniczący RMW, pełnomocnik prezydenta, współprzewodniczący Rady
Barbara Lisiewicz – Biuro Prezydenta Urzędu Miejskiego Wrocławia, sekretarz Rady
Joanna Nyczak – Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
Marta Majchrzak – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
Jarosław Delewski – Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia
Ewa Żmuda – Wrocławskie Centrum Integracji
Jan Wais – Departament Prezydenta Urzędu Miejskiego Wrocławia
Sebastian Położyński – Departament Prezydenta Urzędu Miejskiego Wrocławia
Andrzej Mańkowski – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu
Paweł Kamiński – Wrocławska Rada Kultury
Olga Chrebor – pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego
Tatsiana Andrushka – pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Białoruskiego
Michał Piechel – radny Rady Miejskiej Wrocławia, Społeczny Doradca ds. Osób Niepełnosprawnych
Agata Gwadera-Urlep – radna Rady Miejskiej Wrocławia
Marta Kozłowska – radna Rady Miejskiej Wrocławia
Jolanta Niezgodzka - radna Rady Miejskiej Wrocławia
Dorota Whitten – Fundacja Dom Pokoju
Anna Kowalczyk-Derlęga – Stowarzyszenie Ogólnopolski Strajk Kobiet
Katarzyna Lubiniecka - Różyło - Stowarzyszenie Kongres Kobiet
Justyna Mańkowska - Fundacja Katarynka
Adam Komar – Fundacja Potrafię Pomóc
dr Kamila Kamińska-Stark - Uniwersytet Wrocławski, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej
dr Przemysław Witkowski – Uniwersytet Wrocławski
prof. Karolina Jaklewicz – Politechnika Wrocławska
Beata Janikowska – Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu
Katarzyna Sobańska - Laskowska – Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Bartłomiej Majchrzak – Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości