Czerwiec 2025 roku - to najbardziej prawdopodobny termin wydania opinii biegłych z zakresu budownictwa w głośnej sprawie nielegalnej rozbiórki zabytkowej willi przy Kasprowicza we Wrocławiu. Od rozbiórki minęło już osiem miesięcy, a winni nadal nie zostali wskazani i nie usłyszeli żadnych zarzutów.
Zabytkowa willa z przełomu XIX i XX wieku stojąca przy al. Kasprowicza we Wrocławiu w marcu tego roku w kilka godzin zamieniła się w górę gruzu. Zgody na rozbiórkę nie wydał ani konserwator zabytków, ani nadzór budowlany. Gdy na miejscu pojawiła się policja, robotnicy właśnie kończyli pracę. Nie było już czego ratować.
Zarówno konserwator zabytków, jak i władze Wrocławia o sprawie zawiadomiły prokuraturę. Ta bada ją już kolejny miesiąc. Teraz śledczy przyznają, że opinii biegłych spodziewają się dopiero w czerwcu przyszłego roku.
- Jest to przewidywany termin - mówi portalowi TuWroclaw.com prokurator Karolina Stocka-Mycek, rzeczniczka wrocławskiej prokuratury okręgowej. Dlaczego trwa to tak długo? - Biegli chcą przeanalizować każdy dowód, całą dokumentację w tej sprawie - mówi nam prokurator. To od opinii biegłych zależą dalsze kroki śledczych, w tym to czy i komu postawione zostaną zarzuty.
Za zniszczenie zabytku grożą surowe kary, nawet do 8 lat więzienia. Sąd może też nakazać odbudowę obiektu, a także zasądzić nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości wartości uszkodzenia zabytku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co zrobił Wojewódzki konserwator zabytków? Przecież komunikował, że zmusi do odbudowy tego budynku... Kiedy będzie odbudowany?
Właściciel zabytku powinien isc do wiezienia na wlasny koszt do czasu sprawy sadowej. Czas odsiadki i wydane na ciupe pieniądze sad powinien mu zaliczyc a conto kar za zburzenie zabytku który na jego koszt musi byc zrekonstruyowany.
skandal
Co zrobił Wojewódzki konserwator zabytków? Przecież komunikował, że zmusi do odbudowy tego budynku... Kiedy będzie odbudowany?
Właściciel zabytku powinien isc do wiezienia na wlasny koszt do czasu sprawy sadowej. Czas odsiadki i wydane na ciupe pieniądze sad powinien mu zaliczyc a conto kar za zburzenie zabytku który na jego koszt musi byc zrekonstruyowany.