28 i 29 października to wyjątkowy weekend w podziemiach Centrum Kultury "Zamek". Z okazji ostatnich dni trwania wystawy "Witkacy - Asymetryczna Dama", organizatorzy zapraszają na premierową odsłonę "Czytania w ciemnościach", opartą na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza.
„Zamek” zaprasza na niezwykły seans, podczas którego organizatorzy planują przywołać ducha Witkacego, przybliżając uczestnikom jego wizje, przepowiednie i lęki. Kolejna odsłona „Czytania w ciemnościach”, (realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Rita Baum), podejmuje aktualny i współczesny temat, posługując się fragmentami tekstów Witkacego. Scenariusz został oparty na tekstach „Oni” oraz „Pragmatycy”, a reżyserem czytania jest Andrzej Ficowski.
Spektakl ukazuje, że władzę przejęli ONI – rząd głoszący kult automatyzacji, pozornego patriotyzmu i pisania od nowa historii kraju. Witkacy rysuje niepokojącą wizję współczesnego nam świata bez swobód obywatelskich. Tutaj każda indywidualność musi zostać zdeptana, gdyż marzeniem tego rodzaju polityków jest powszechne ujednolicenie i wyrzucenie ze wspólnotowości myślenia niezależnego od władzy. Witkacy portretuje chaos, jego postaci nie mogą się porozumieć, a mroczny świat nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej w wielu krajach Europy.
„Czytanie w ciemnościach” odbędzie się w Centrum Kultury "Zamek" (pl. Świętojański 1), 28 i 29 października – start godz. 18:00.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze