Reklama

Wrocław buduje pomnik niepodległości i zapowiada ścieżkę poświęconą prawom kobiet, a kobiety krytykują prezydenta [PODSUMOWANIE DNIA]

09/11/2018 19:02

Wiemy już, jak będzie wyglądał wrocławski Pomnik Niepodległości. Wiemy też, że na wiosnę bulwar Słoneczny zamieni się w ścieżkę edukacyjną o prawach wyborczych kobiet. Zobacz, czym jeszcze w piątek żył Wrocław.

Magistrat rozstrzygnął konkurs na projekt Pomnika Niepodległości, który w ciągu najbliższych lat stanie na placu Legionów, na skwerze od strony placu Muzealnego. Obiekt będzie miał 22 m wysokości, a koszt jego budowy ma nie przekroczyć 2 mln zł.


O koło godziny 10:00 na autostradzie A4 w okolicy węzła Kostomłoty doszło do zderzenia czterech samochodów ciężarowych.


Władze Wrocławia zapowiadają, że na  bulwarze Słonecznym powstanie ścieżka edukacyjna poświęcona prawom wyborczym kobiet. Znajdzie się na niej tablica upamiętniające 100-lecie przyznania praw Polkom oraz kilkaset mniejszych tabliczek, ułożonych chronologicznie według kolejności ustanawiania praw wyborczych kobiet w poszczególnych krajach. Choć rocznica mija 27 listopada, instalacja ma powstać najwcześniej dopiero na wiosnę. Wszystko przez „sytuację na rynku usług budowlanych”.

Reklama

Kobiety z trzech ugrupowań wolnościowych w piątek wyraziły swój sprzeciw wobec decyzji prezydenta Rafała Dutkiewicza o zakazie marszu z okazji 11 listopada. Przedstawicielki Kukiz’15, stowarzyszenia Koliber i Akademii Patriotów uważają, że blokowanie przez prezydenta obchodów organizowanych przez narodowców to próba okazania siły politycznej. Decyzję tą nazwały niedemokratyczną, co ich zdaniem dobitnie potwierdził wyrok sądu.


Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie finansowania kampanii billboardowej „Partyjny, czy bezpartyjny Samorząd”, która była współfinansowana ze środków kilku polskich samorządów. Śledczy sprawdzają, czy bilbordy faktycznie mogły nawiązywać swoją stylistyką do kampanii komitetu Bezpartyjni Samorządowcy. Członkowie partii Razem, którzy złożyli doniesienie w tej sprawie mówili w piątek m.in. że Bezpartyjni Samorządowcy rozmawiają z Prawem i Sprawiedliwością o koalicji w sejmiku, co zdaniem lewicy może podważać uczciwość tego ugrupowania.

Reklama

W piątek pogorszyła się jakość powietrza we Wrocławiu. W piątkowy poranek stacja przy ulicy Korzeniowskiego wskazywała przekroczenie normy ilości pyłów PM2,5.


GDDKiA oddała do użytku 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Radomicka do Leszna. Jest to kolejny fragment drogi ekspresowej, łączącej Poznań z Wrocławiem. Całą trasą pojedziemy w przyszłym roku, po oddaniu do użytku trzech realizowanych odcinków. Dzięki nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut.


Wielkoformatowe płótno Jana Styki „Polonia” pokaże Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obraz od wielu lat nie był pokazywany we Wrocławiu. Podobnie jak wiele innych dzieł z wrocławskiej kolekcji ma on kresowy rodowód i zawiera w sobie kresowy mit.

Reklama

Kilkanaście plakatów powstałych w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. pokaże Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Druki ulotne z tego okresu są niezwykle rzadkie, ponieważ w okresie PRL były celowo niszczone.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości