Reklama

Wrocław dostał 200 mln zł na budowę tras tramwajowych. Linia na Nowy Dwór coraz bliżej!

27/12/2017 09:21

Wrocław otrzymał ponad 200 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Za te pieniądze miasto zrealizuje dwa projekty: budowę trasy autobusowo-tramwajowej oraz nowe trasy tramwajowe w ramach programu „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu”. Umowę o przyznaniu dofinansowania w środę podpisali wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

Pieniądze dla Wrocławia to element dotowania inwestycji związanych z komunikacją miejską. Obecny na uroczystości podpisania umowy na przyznanie unijnej dotacji dla Wrocławia wiceminister Witold Słowik podkreślał, że rząd stara się wspierać nie tylko budowę metra w Warszawie, ale także rozwój komunikacji miejskiej w pozostałych miastach.


– Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji więcej osób przesiądzie się do komunikacji publicznej – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, który podkreślał, że obok dofinansowania budowy tras tramwajowych, pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko już wcześniej przyczyniły się do zakupu 56 nowych tramwajów dla Wrocławia. – Mam nadzieję, że te inwestycje przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, bo czym więcej osób korzystających z komunikacji publicznej, tym mniejsza emisja spalin i mniejszy hałas – komentował wiceminister Słowik.

Reklama

Wrocław na mocy podpisanej umowy otrzymał ponad 200 mln zł dofinansowania unijnego, co pozwoli wybudować prawie 12 km linii tramwajowej.


Pierwszy projekt zakłada budowę „TAT”, czyli trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Na budowę linii przebiegającej przez osiedla Przedmieście Świdnickie, Szczepin, Muchobór Mały i Nowy Dwór ze środków unijnych dołożonych prawie 110 mln złotych, czyli blisko 44% kosztów całej inwestycji. Zgonie z planem w przyszłym roku ma zostać wyłoniony wykonawca, który rozpocznie budowę trasy. Na Nowy Dwór tramwajem mamy dojechać na początku 2020 roku.

Reklama

Drugi z projektów zakłada budowę dwóch tras tramwajowych będących elementami programu „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu”. Chodzi o torowiska w ul. Hubskiej oraz odcinek wzdłuż Popowickiej, Starogroblowej i Długiej. W tym przypadku środki z UE w wysokości 96 mln zł pokryją 60% kosztów całej inwestycji. Budowa torowiska na Hubskiej jest już w toku, budowa drugiego odcinka ma rozpocząć się w 2018 roku.


Zadowolenia z przyznanego dofinansowania nie krył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. – Pan minister trochę, jak Święty Mikołaj przyjechał do nas z dużym workiem, może nie prezentów, ale pieniędzy, za co jako mieszkaniec Dolnego Śląska i wrocławianin serdecznie dziękuję – komentował urzędnik. – Wszyscy we Wrocławiu wiemy, jak potrzebne są to inwestycje dla mieszkańców – dodał.

Reklama

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj podkreślał, że bez dotacji unijnych miasto nie byłoby w stanie przeprowadzić inwestycji tramwajowych w tak szybkim czasie. – To wszystko robimy po to, żeby Polakom i wrocławianom jeździło się po mieście coraz lepiej. Wiemy, że ruch samochodowy jest nadmierny, a żeby to zmienić, trzeba ludzi przesadzić do autobusów i tramwajów. Tramwaj jest o tyle lepszy, że dla Wrocławia jest zero-emisyjny – komentował wiceprezydent.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości