Reklama

Wrocław: Już ponad 10 tysięcy kierowców złamało przepisy na alei Sobieskiego


Od grudnia 2024 roku, czyli od momentu uruchomienia odcinkowego pomiaru prędkości, na al. Jana III Sobieskiego Wrocławiu, urządzenia przyłapały tam na zbyt szybkiej jeździe już ponad 10 tysięcy kierowców!


- Tylko w ciągu ostatniego kwartału, czyli od lipca do września popełniono tam 4090 wykroczeń - te najświeższe dane przekazał dzisiaj portalowi TuWroclaw.com rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Wojciech Król. 

Średnia prędkość przyłapanych kierowców to nieco ponad 90 km/h. Za takie przewinienie trzeba zapłacić 300 zł mandatu. Choć był i taki kierowca, który rozpędził się do 119 km/h - to o 49 km/h za dużo. 

Odcinkowy pomiar prędkości to system monitorowania prędkości pojazdów na wybranym odcinku drogi, a nie w jednym konkretnym miejscu, jak w przypadku tradycyjnych fotoradarów. Mierzy czas, w jakim pojazd pokonuje dany odcinek i na tej podstawie oblicza średnią prędkość.

Reklama

ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI NA SOBIESKIEGO - STAWKI MANDATÓW

  • średnia prędkość 71 – 80 km/h – 50 zł i 1 pkt karny;
  • średnia prędkość 81 – 85 km/h – 100 zł i 2 pkt karne;
  • średnia prędkość 86 – 90 km/h – 200 zł i 3 pkt karne;
  • średnia prędkość 91 – 95 km/h – 300 zł i 5 pkt karnych;
  • średnia prędkość 96 – 100 km/h – 400 zł i 7 pkt karnych;
  • średnia prędkość 101 – 110 km/h – 800 zł / 1600 zł (w przypadku recydywy) i 9 pkt karnych;
  • średnia prędkość 111 – 120 km/h – 1000 zł / 2000 zł (w przypadku recydywy) i 11 pkt karnych;
  • średnia prędkość 121 – 130 km/h – 1500 zł / 3000 zł (w przypadku recydywy) + utrata prawa jazdy i 13 pkt karnych;
  • średnia prędkość 131 – 140 km/h – 2000 zł / 4000 zł (w przypadku recydywy) + utrata prawa jazdy i i 14 pkt karnych;
  • średnia prędkość powyżej 140 km/h – 2500 zł / 5000 zł (w przypadku recydywy) + utrata prawa jazdy i i 15 pkt karnych.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/10/2025 08:14
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    irigoihen 2025-10-23 08:35:55

    Szkoda że pan rzecznik nie wyjaśnił, dlaczego odcinkowy pomiar prędkości jest uruchomiony tylko na odcinku w stronę Zakrzowa/Długołęki - a w przeciwnym nie. Szkoda również, że pan rzecznik nie odniósł się do rzeczywistego funkcjonowania pomiaru prędkości na tym odcinku. Prędkość jest mierzona tylko w dwóch miejscach: na początku odcinka i na jego końcu w okolicach Zakrzowa. Ale można z tej trasy zjechać wcześniej - i prędkość tych kierowców nie jest mierzona. Co sprawia, że jadą sobie z dowolną prędkością, slalomem mijając przepisowo jadące pojazdy i sprawiając dużo większe zagrożenie na drodze. Dlaczego to w ogóle jest możliwe? Dlatego że tak idiotycznie GDDKiA zaprojektowała ten odcinek. Z tego niech się pan rzecznik tłumaczy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Maciula_Breslau 2025-10-24 06:44:16

    O tak dokładnie, ostatnio mijał mnie typ chyba ze 120km/h i sobie zjechał na Zakrzów. Taka sytuacja jest jeszcze bardziej niebezpieczna

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości