Reklama

Wrocław na podium rankingu Water City INDEX 2021

26/10/2021 11:56

Gdańsk, Kraków i Wrocław – te trzy metropolie znalazły się na podium tegorocznego rankingu Water City INDEX. Wyniki indeksu, w którym porównywano 218 polskich miast, zaprezentowano podczas drugiego dnia trwającego we Wrocławiu Kongresu Miasto – Woda – Jakość Życia.

We wtorek na Kongresie Miasto – Woda – Jakość Życia zaprezentowano wyniki rankingu Water City INDEX 2021. To przygotowane już po raz trzeci opracowanie autorstwa pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ekspertów firmy Arcadis, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.


Podczas oceny brane pod uwagę były cztery kryteria: życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury), kultura i ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska), zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu) oraz gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).

Reklama

W tegorocznej edycji indeksu porównywano sytuację w 218 polskich miastach. Wrocław znalazł się na podium kategorii rankingu głównego metropolii, gdzie ustąpił miejsca tylko Gdańskowi i Krakowowi.


Wyzwania stawiane wodociągom w metropoliach


Ilości i jakości wody w metropoliach poświęcony był jeden z paneli dyskusyjnych wtorkowej części Kongresu, w którym brali udział szefowie spółek wodociągowych z trzech dużych polskich miast.


Dr hab. Paweł Chudziński , prezes poznańskiej spółki Aquanet podczas debaty przekonywał, że jedną z najważniejszych kwestii w jego mieście jest dążenie do zmniejszenie zużycia. – Mam wrażenie, że my wcale nie jesteśmy na końcu procesu świadomego obniżania zużycia wody, a jesteśmy gdzieś jeszcze w drodze – komentował szef poznańskich wodociągów, który przytaczał dane skandynawskie, z których wynika, że w krajach tego rejonu Europy zużycie wody jest dużo mniejsze niż w Polsce.

Reklama

Piotr Ziętara z Krakowa tłumaczył z kolei, że zużycie wody może być uzależnione od specyfiki miasta. Prezes Wodociągów Miasta Krakowa zwracał uwagę na to, że w jego mieście trudno oszacować realne zużycie wody w gospodarstwach domowych, bo wiele prywatnych lokali wykorzystywanych jest do działalności gospodarczej czy hotelowej, co może generować inne wartości zużywania wody.


Szef wrocławskich wodociągów z koeli jako jedno z największych wskazywał wyzwanie związane z pozyskiwaniem wody. Witold Ziomek, prezes MPWiK, zauważał że dla Wrocławia poważnym problemem jest wysychanie rzeki Oławy. – Gdybyśmy tylko bazowali na tej rzece, to przez ¾ roku Wrocław by nie miał wody – tłumaczył, dodając że dostawy wody do wrocławskich mieszkań są zabezpieczone dzięki przepompowywaniu wody z Nysy Kłodzkiej, która zapewnia rezerwę wody dla miasta. Zapewniał też, że wodociągi powinny przywiązywać duża uwagę do oczyszczania ścieków i deklarował, że dzięki nowoczesnej oczyszczalni woda wypływająca z miejskiego zakładu we Wrocławiu jest czystsza od tej pobieranej przez MPWiK z rzeki.

Reklama

Wrocław odwrócił się w stronę rzeki


Uczestnicy Kongresu koncentrowali się nie tylko na sprawach wodociągowych. Jednym z prelegentów drugiego dnia Kongresu był m.in. były prezydent Wrocławia dr Rafał Dutkiewicz, który przekonywał, że Wrocław bardzo mocno skorzystał na projektach związanych z wodą i promocją wypoczynku nad wodą.


– Gdy zamykamy oczy to pod powiekami mamy obraz mostów wrocławskich, mamy obraz wrocławskiej wody – mówił podczas swojego przemówienia Rafał Dutkiewicz . Były prezydent Wrocławia tłumaczył, że jednym z najważniejszych projektów jego 16-letniej kadencji było odwracanie miasta w kierunku wody, które zaowocowało odrestaurowaniem bulwarów Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Politechniki.

Reklama

Dutkiewicz podkreślał też rolę fontann w kształtowaniu się wizerunku miasta. – Fontanny są, jak to mówią urbaniści, atraktorem – komentował były prezydent, w trakcie którego kadencji we Wrocławiu powstało 17 nowych fontann. – Częścią myślenia o wodzie jest myślenie o wrocławskich fontannach – przekonywał podczas swojego wtorkowego wystąpienia.



W tym roku we Wrocławiu odbyła się już III edycja Międzynarodowego Kongresu „Miasto – Woda – Jakość Życia 2021”. Dwudniowe wydarzenia przyciągnęło do Wrocławia przedsiębiorców, samorządowców i ludzi nauki zajmujących się tematyką gospodarki wodnej. Z uwagi na trwającą pandemię kongres odbywał się w formule hybrydowej. Z Wrocławiem łączyli się eksperci z przeróżnych części świata w tym m.in. z Kanady.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości