Reklama

Wrocławianie ratują Księgarnię Hiszpańską. Petycję podpisują znani ludzie

03/08/2022 11:59

W sieci pojawiła się petycja w sprawie niepewnej sytuacji Księgarni Hiszpańskiej, działającej od 9 lat w Zaułku Solnym. Podpisali ją m.in. Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł. Obecnie trwają negocjacje między księgarnią, miastem i Uniwersytetem Wrocławskim.

Ponad 2300 osób podpisało petycję w sprawie ratowania Księgarni Hiszpańskiej, która znów znalazła się w trudnej sytuacji. Zmienił się bowiem podmiot, który będzie wynajmował jej lokal - nie jest to już urząd miasta, a Uniwersytet Wrocławski.


Wcześniej uczelnia wynajmowała tę przestrzeń magistratowi, a ten - właścicielce popularnej klubokawiarni. Nowe warunki najmu wciąż są przedmiotem negocjacji - wstępna stawka czynszu, zaproponowana przez UWr, była dużo wyższa od poprzedniej i dla Księgarni Hiszpańskiej nie do udźwignięcia.

Reklama

Księgarnia Hiszpańska to nie tylko codzienny punkt spotkań mieszkańców, obcokrajowców oraz społeczności artystycznej i aktywistów. To także wieloletnie miejsce organizacji popularnych wrocławskich wydarzeń. Petycja w sprawie ratowania klubu jest inicjatywą oddolną. Można ją podpisywać przez internet. Tak zrobili m.in. Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł.


- Zdajemy sobie sprawę, jak istotna jest Księgarnia Hiszpańska dla mapy kulturalnej i intelektualnej Wrocławia. Wielu naszych naukowców stale z księgarnią współpracuje, ma tam spotkania autorskie czy bierze udział w organizowanych dyskusjach czy debatach. Nasi polscy i zagraniczni studenci to także stali bywalcy księgarni i tamtejszych imprez. Ale uniwersytet jako instytucja publiczna jest prawnie zobligowany do dbania o finanse publiczne. Ekspertyzy i opinie prawne, także takie, które otrzymaliśmy z ministerstwa, wręcz zabraniają dysponentowi mienia publicznego stosowania wycen innych niż rynkowe - mówi Tomasz Sikora, kierownik Działu ds. Komunikacji UWr.

Reklama

Dodaje, że dotychczas Uniwersytet Wrocławski wynajmował tę przestrzeń miastu za 20 zł za m kw, a miasto podnajmowało lokal księgarni. Teraz, przy wynajmie bezpośrednim, stawka ta miałaby wzrosnąć trzykrotnie.


- Ponieważ teraz Uniwersytet Wrocławski miałby wynajmować go bezpośrednio podmiotowi komercyjnemu, musi zastosować stawkę komercyjną, czyli 60 zł za m kw. Niemniej szukamy rozwiązania, także rozmawiając z wrocławskim magistratem, który mógłby tu być niejako pośrednikiem, tak jak działo się to do tej pory. Chcemy, by Księgarnia Hiszpańska kontynuowała działalność, ale nie możemy działać w sprzeczności z ekspertyzami prawnymi - informuje Sikora.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości