27/12/2024 | Autor: tuwroclaw.com | źródło: tuwroclaw.com
Pierwszy krok do zrozumienia nowego systemu kaucyjnego w Polsce - prześledź zmiany, jakich możemy się spodziewać. Sklepy powyżej 200 m² będą przyjmować butelki, za które pobierana zostanie opłata. Aby odzyskać pieniądze, przynieś nienaruszoną butelkę lub puszkę do punktu skupu. System ten ma na celu poprawę recyklingu i ochronę środowiska. Polska staje się drugim krajem UE wprowadzającym takie rozwiązanie. Kliknij i dowiedz się więcej!
Kaucja ma być doliczana dopiero przy kasie, sprzedawca nie może uwzględnić jej już w cenie produktu umieszczonej na półce. Kaucję zapłacimy we wszystkich sklepach, niezależnie od ich wielkości - będą ją musiały naliczać i małe sklepiki, i dyskonty, i wielkie markety. Pieniądze będzie można odzyskać, przynosząc puszkę lub butelkę do specjalnych automatów skupujących. Muszą one powstać we wszystkich sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych (a więc np. w dyskontach). W mniejszych sklepach uruchomienie automatu skupującego jest dobrowolne. Czytaj dalej na kolejnych slajdach Autor: Pixabay
Nowym systemem objęte zostaną wszystkie napoje czyli "płyny przeznaczone do bezpośredniego wypicia, bez konieczności poddania ich obróbce). W szczególności chodzi o: - wodę, - soki i nektary, - mleko, - jogurty i inne pitne produkty mleczne, - piwo - wino - wódkę - wszystkie inne napoje alkoholowe. Nie dotyczy to z kolei oleju czy produktu leczniczego. Czytaj dalej na kolejnych slajdach Autor: Adobe Stock
Kaucje zapłacimy za: - butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych (oprócz szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych) - kaucja 0,50 zł - puszki metalowe o pojemności do jednego litra – kaucja 0,50 zł - butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra – kaucja 1,00 zł Czytaj dalej na kolejnych slajdach Autor: Adobe Stock
Automat musi przyjąć każdą zużytą butelkę lub puszkę, niezależnie od tego gdzie kupiliśmy napój. Nie będzie potrzebny do tego żaden paragon. Ale uwaga! Butelki i puszki nie mogą być zniszczone - nie wolno będzie ich zgniatać czy usuwać etykiet. Automat nie przyjmie też butelek i puszek, które kupiliśmy przed 1 października, a więc przed uruchomieniem systemu kaucyjnego. Opakowania po napojach nieobjętych systemem kaucyjnym wciąż będzie można wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady. Czytaj dalej na kolejnych slajdach Autor: Adobe Stock
Na opakowaniach objętych systemem muszą się znaleźć oznakowania określające przynależność do systemu i wysokość kaucji Autor: Ministerstwo Klimatu