Reklama

Do internetu trafił kolejny klasyk Capitolu

07/04/2020 09:12

W internecie można obejrzeć kolejny klasyczny spektakl Teatru Muzycznego Capitol. Tym razem jest to „Idiota” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Przedstawienie można oglądać do wznowienia zwykłej działalności teatru, na oficjalnej stronie Capitolu.

– Spektakl z 2009 roku był jedną z pierwszych kościelniakowych adaptacji wielkiej literatury - po kaliskiej „Ferdydurke” i „Procesie” Kafki, zrealizowanym jako dyplom w krakowskiej PWST. To był także reżyserski powrót Wojciecha Kościelniaka do Capitolu po kilku latach nieobecności – mówi Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego Capitol. I dodaje, że Cezary Studniak za rolę Rogożyna w tym spektaklu dostał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni.


– Nikt wtedy tak odważnie nie demolował utartych schematów konstrukcji przedstawień muzycznych. To on narzucał nową jakość. I jak już przyzwyczaił widzów do czegoś nowego, momentalnie zmieniał tory. "Idiota" zapewne jest tego idealnym przykładem. Podobnie jak ze "Snem nocy letniej", znów nie wpasował się tym spektaklem w odpowiedni czas, a na pewno był to istotny krok w jego drodze do mistrzostwa – mówi Studniak, cytowany w książce Piotra Sobierskiego „Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka”.

Reklama

– Minimalistyczny, ascetyczny niemal spektakl, z surową scenografią Damiana Styrny, jednoosobowym baletem w wykonaniu Eweliny Adamskiej-Porczyk, zaskakiwał bogactwem muzyki Piotra Dziubka – mówi Kiszkis. I dodaje, że „kompozycja na dwa akordeony również była nowością w teatrze muzycznym - grana na żywo przez samego autora i Jacka Berga stawała się chwilami jednym z bohaterów spektaklu”.


– Teksty utworów napisał Rafał Dziwisz. W dorocznym rankingu krytyków miesięcznika Teatr Jacek Sieradzki wyróżnił tę kompozycję w kategorii najlepszej muzyki teatralnej. Sam spektakl podzielił jednak widzów i krytykę – podkreśla rzeczniczka Capitolu.

–  Siłą Idioty stało się wspaniałe aktorstwo. Spektakl został świetnie zagrany przez zespół Capitolu, był zbudowany ze skrajnych emocji, soczystych kreacji i prostych zabiegów inscenizacyjnych – napisał w swojej książce Piotr Sobierski.

Reklama

Tytułowego "Idiotę", księcia Myszkina, zagrał Jakub Lasota, Nastazję Filipownę na zmianę - Helena Sujecka (to ona pojawia się w tym nagraniu) i Magda Kumorek. – W obsadzie nie brakowało znakomitych ról drugoplanowych i zapadających w pamięć epizodów, jak ten z Bartoszem Picherem w roli Ferdyszczenki – dodała Kiszkis.


Przedstawienie, które jest przeznaczone dla widzów dorosłych, można oglądać na stronie Capitolu. Przedstawienie można oglądać do wznowienia zwykłej działalności teatru.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości