Reklama

Maciej Janowski wygrał Grand Prix Wielkiej Brytanii!

24/07/2017 07:27

Żużlowiec Betard Sparty Wrocław Maciej Janowski zwyciężył w sobotnim turnieju Grand Prix Wielkiej Brytanii. Dla Polaka był to drugi triumf z rzędu w tym sezonie, bowiem przed miesiącem triumfował w duńskim Horsens. Drugi z wrocławian - Tai Woffinden - był dziewiąty.

Obaj Spartanie zacżęli turniej bardzo dobrze. Po trzech seriach startów i Janowski i Woffinden mieli na swoim koncie po siedem "oczek" i wydawało się, że pewnie awansują do półfinałów. I faktycznie, Polak za chwile dołożył kolejną "trójkę" i zameldował się w najlepszej ósemce, natomiast reprezentant gospodarzy miał spore problemy. Ostatecznie Tai Woffinden rundę zasadniczą zakończył z dziewięcioma "oczkami" - taką zdobycz miało aż pięciu zawodników i dla Anglika zabrakło miejsca w czołowej ósemce.


W półfinale Maciej Janowski musiał rywalizować nie tylko z pozostałą trójką zawodników, ale także z... sędzią. Polak popisał się atomowym startem i już mknął po kolejne biegowe zwycięstwo, ale debiutujący w Grand Prix Christian Froschauer przerwał wyścig, sugerując wrocławianinowi tzw. "lotny start". Wychowanek Sparty podjechał pod linię startu, wymownie spojrzał na sędziego i rozłożył ręce w geście bezradności, ale decyzji arbitra nie mógł zmienić. Za chwilę jednak żużlowiec powtórzył swój wyczyn - fenomenalny start już na pierwszym wirażu dał mu kilka metrów przewagi nad resztą stawki i nikt nie był w stanie odebrać mu miejsca w finale.

Reklama

W ostatnim biegu dnia Maciej Janowski raz jeszcze świetnie wystartował i tylko na pierwszym okrążeniu musiał odpierać ataki Jasona Doyle"a, bo kolejne kółka pokonywał z bezpieczną przewagą. Trzecie miejsce zajął Matej Zagar, który wykorzystał pecha Bartosza Zmarzlika - zawodnik gorzowskiej Stali odnotował defekt na ostatnim okrążeniu.


Janowski wygrywając na Wyspach dokonał rzeczy historycznej - jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Ponadto drugie zwycięstwo z rzedu pozwoliło mu znacznie poprawić swoją sytuację w klasyfikacji generalnej cyklu. Po sześciu z jedenastu turniejów nadal prowadzi Jason Doyle (78 punktów), ale Janowski i Patryk Dudek są tuż za nim (obaj po 75 "oczek"). Bardzo dużo wskazuje na to, że poznaliśmy już medalistów tegorocznych zmagań, teraz pozostaje tylko kwestia tego, kto zdobędzie krążek z najcenniejszego kruszcu.

Reklama

Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff:
1. Maciej Janowski (Polska) 17 (3,3,1,3,1,3,3)
2. Jason Doyle (Australia) 13 (1,w,2,3,3,2,2)
3. Matej Zagar (Słowenia) 12 (3,3,2,0,1,2,1)
4. Bartosz Zmarzlik (Polska) 16 (3,2,3,3,2,3,d)
5. Emil Sajfutdinow (Rosja) 11 (0,2,3,3,3,0)
6. Peter Kildemand (Dania) 10 (1,1,3,2,3,0)
7. Patryk Dudek (Polska) 10 (1,3,2,1,2,1)
8. Chris Holder (Australia) 10 (1,1,3,2,2,1)
9. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 9 (3,2,2,1,1)
10. Niels Kristian Iversen (Dania) 7 (2,2,0,0,3)
11. Fredrik Lindgren (Szwecja) 7 (2,3,d,2,0)
12. Antonio Lindback (Szwecja) 7 (2,1,1,1,2)
13. Martin Vaculik (Słowacja) 4 (0,0,1,2,1)
14. Josh Bates [R2] (Wielka Brytania) 2 (2,0,0)
15. Craig Cook (Wielka Brytania) 2 (t,1,1,0,0)
16. Piotr Pawlicki (Polska) 1 (t,0,0,1,0)
17. Adam Ellis [R1] (Wielka Brytania) 0 (0,0,0)
18. Greg Hancock (USA) 0 (d,-,-,-,-)


Paweł Prochowski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości