Reklama

Na Nadodrzu pojawią się ruchome murale. Za miesiąc rusza 2. edycja Kinomuralu

20/08/2019 14:21

W dniach 20-21 września, za sprawą projektu Kinomural, Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale. Swoje dzieła zaprezentuje 20 artystów z całego świata, w tym także z Wrocławia. To pierwszy w Polsce projekt o takiej formule prezentowania sztuki.

W tym roku tymczasowe dzieła wyświetlane będą na 12 ścianach 8 kamienic wrocławskiego osiedla Nadodrze, które porównywane jest do berlińskiego Kreuzberga czy rzymskiego Zatybrza. Swój film kręcił tu sam Steven Spielberg. Nadodrzańskie ściany na dwa wieczory oddane zostaną w ręce artystów z całego świata. Powstaną na nich ruchome obrazy. Nie będą to jednak typowe murale a efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideoartu, przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne.


Zobaczymy ponad 60 historii opowiedzianych przez 20 artystów z kraju, w tym z Wrocławia, ale też z USA, Kolumbii czy Japonii. – Wiele z prac prezentowanych podczas Kinomuralu powstanie specjalnie na potrzeby projektu. Unikatowość prezentowanych dzieł to nasz cel nadrzędny – podkreślają BartoszPiotr Bartos, pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Reklama

Kinomural nie jest festiwalem ani przeglądem sztuki. To nowa okołofilmowa formuła, w ramach której po zmierzchu, w wybranych rejonach miasta, na bocznych ścianach budynków odbywają się projekcje audiowizualne. – Wychodzimy z kin studyjnych i galerii. Zamieniamy przestrzeń miejską w wielkoformatową galerię sztuki. Pozwala nam to w niecodzienny sposób spojrzeć na miejsca, w których żyjemy oraz zintegrować lokalną społeczność na gruncie działań artystycznych – tłumaczą organizatorzy.


Pomysłodawcy Kinomuralu, bracia Bartos, od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek – reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Bracia Bartos tworzą nierozerwalny tandem filmowy i wspólnie realizują autorskie projekty. W 2013 roku we Wrocławiu stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie.

Reklama

W 2014 roku ich pełnometrażowy debiut pt. „Chłopiec z żabą” otrzymał nagrodę główną na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie “Powiększenie”. Trzecim, dopełniającym elementem artystycznym Kinomuralu, jest Agata Bartos, siostra, absolwentka Holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka mix-media, reżyserka, scenarzystka, kostiumografka.


2. edycja Kinomuralu na Nadodrzu odbędzie się 20 i 21 września od godz. 19:30 do 22. Wstęp wolny. Program wydarzenia ogłoszony zostanie wkrótce.


Więcej informacji znajduje się na stronach www.kinomural.comwww.fb.com/kinomural.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości