Rada miejska w czwartek przegłosowała uchwałę zmieniającą cenny za przejazdy pojazdami wrocławskiego MPK. Od przyszłego roku za podstawowy bilet jednorazowy trzeba będzie zapłacić nie jak dotąd 3 zł, a 3,40 zł. Za podróż autobusem nocnym lub pospiesznym zapłacimy 3,60 zł. W ofercie pojawia się też nowe bilety okresowe oraz ulgi dla kolejnych grup, w tym seniorów, którzy ukończyli 69 rok życia.
Przypomnijmy, że poprawkami w cenniku rada miejska zajmowała się po raz drugi. Ze względu na dużą liczbę wniosków ze strony radnych, w ubiegłym miesiącu rajcy zdecydowali, że projekt zostanie przesunięty do drugiego czytania.
Jarosław Krauze, przewodniczący klubu radnych Rafała Dutkiewicza już wtedy zapewniał nas jednak, że do diametralnych zmian w projekcie nie dojdzie. W rzeczywistości koalicja rządząca Wrocławiem uwzględniła jedynie poprawkę radnego Dominika Kłosowskiego z SLD, który chciał, by seniorzy mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.
Przypomnijmy, że to właśnie od jedynego radnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej mógł zależeć sukces projektu uchwały autorstwa prezydenckich urzędników. Koalicja radnych Rafała Dutkiewicza i Nowoczesnej ma w radzie 18 swoich przedstawicieli, czyli o 1 za mało by móc samodzielnie podejmować uchwały, a tym razem prezydent nie mógł liczyć ani na pomoc radnych PO, którzy sprzeciwiali się podwyżce, ani PiS, którzy z kolei chcieli bezpłatnej komunikacji dla wszystkich uczniów wrocławskich szkół.
Oprócz podwyżki cen biletów jednorazowych oferta MPK zostanie uzupełniona o nowe pozycje. Zgodnie z decyzją radnych po nowym roku najtańszy bilet MPK kosztować będzie 2,40 zł (1,20 zł ulgowy) i po jego skasowaniu będzie można poruszać się dowolnymi pojazdami MPK przez 15 minut.
Od 1 stycznia 2018 w ofercie znajdą się też bilety 180-dniowy oraz 365-dniowy. Za ten pierwszy trzeba będzie zapłacić 420 zł, doładowanie karty upoważniające do korzystania z transportu publicznego przez rok będzie wiązało się z jednorazowym wydaniem 800 zł. Z kolei zlikwidowana zostanie opłata za przewóz bagażu oraz podróżowanie ze zwierzętami.
Zmiany czekają także na użytkowników biletów semestralnych. W miejsce dotychczasowych pojawią się abonamenty na taki sam okres (4- lub 5-miesięcy), ale nie będą one obowiązywać tylko w czasie trwania semestru, ale w dowolnie wybranym okresie. Zmiana polega na tym, że data początku obowiązywania takiego biletu nie będzie ustawiona na sztywno, a pasażer sam będzie mógł o niej zdecydować.
Nowa taryfa MPK ułatwi też przejazdy grupowy. Pasażerowie podróżujący w maksymalnie 15-osobowej grupie będą mogli skasować jeden wspólny bilet, który będzie upoważniał do 30-minutowego przejazdu wszystkimi pojazdami lub nieograniczonego czasowo przejazdu jednym pojazdem. Koszt wspólnego przejazdu to 36 zł.
Od nowego roku z wrocławskich autobusów i tramwajów całkowicie bezpłatnie będą mogli korzystać: uczniowie, nauczyciele i opiekunowie w ramach realizacji programów miejskich; wszystkie dzieci do końca roku, w którym ukończą 7 rok życia (teraz za darmo jeżdżą dzieci do 4 r.ż.); wychowankowie ośrodków wychowawczych oraz socjoterapeutycznych wraz z wychowawcami (w ramach zajęć) oraz honorowi dawcy przeszczepu.
Zgodnie z poprawką SLD w przyszłym roku bezpłatnie jeździć będą też emeryci, którzy ukończą 69 lat. W kolejnych latach wiek ten ma być obniżany aż do 65 roku życia w 2022.
Na okazjonalne darmowe przejazdy mogą też liczyć osoby czytające w pojazdach komunikacji miejskiej książki – te nie musiałby kasować biletu w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Walki z Analfabetyzmem oraz uczestnicy maratonów i półmaratonów organizowanych przez gminę Wrocław (w dniu zawodów).
Z biletów ulgowych z kolei korzystać będą mogli także osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze