Reklama

Do naukowców z wrocławskiej uczelni trafiło ponad 17 mln zł na badania

19/05/2020 19:31

Aż 23 naukowców Politechniki Wrocławskiej znalazło się w gronie laureatów czterech konkursów Narodowego Centrum Nauki. Na swoje badania otrzymają ponad 17 mln złotych.

W ramach konkursu Opus nagrodzono czternaście osób z Politechniki Wrocławskiej, które na badania otrzymają ponad 11,6 mln zł. Pieniądze mogą przeznaczyć na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów.


Największe dofinansowanie otrzymali prof. Małgorzata Kotulska (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) na projekt „Wyznaczenie wzorów interakcji krzyżowych między białkami amyloidowymi” (ponad 1,5 mln zł) oraz prof. Michał Woźniak (Wydział Elektroniki) na „Wykorzystanie optymalizacji wielokryterialnej w uczeniu klasyfikatorów dla wybranych zadań decyzyjnych” (1,4 mln zł).

Reklama

W ramach konkursu Opus o granty mogły się również starać konsorcja uczelni i instytutów badawczych. Dofinansowanie w tym zakresie przyznano czterem projektom, w realizację których zaangażowani będą naukowcy z PWr.


W konkursie Sonata, który wspiera osoby, rozpoczynające karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym, z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego, granty na badania o wartości blisko 4 mln zł otrzymało pięć osób z Politechniki Wrocławskiej.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: NOWOŚĆ NA PWR. KOMU GWARANTUJE STYPENDIA?


Najwyższe dofinansowanie trafiło do dr. inż. Karola Krzempka (Wydział Elektroniki) na projekt „Całkowicie światłowodowe, zsynchronizowane źródła mikrodżulowych impulsów laserowych – badania nad możliwością zastosowania w układach nieliniowej generacji częstotliwości optycznych” (prawie 1,5 mln zł).


Również w tym konkursie o dofinansowanie mogły się starać konsorcja. W gronie laureatów znaleźli się nasi naukowcy, którzy swoje badania przeprowadzą we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Gdańskiego.

Reklama

Po raz pierwszy ogłoszono wyniki konkursu Preludium Bis, w którym finansowane są stypendia i projekty badawcze realizowane przez początkujących naukowców w ramach rozpraw doktorskich, a także trwające od 3 do 6 miesięcy staże zagraniczne, mające za zadanie wspieranie mobilności młodych badaczy. Konkurs jest wspólną inicjatywą NCN i NAWA. Granty otrzymały trzy osoby z Politechniki Wrocławskiej.


Natomiast w programie Preludium, gdzie finansowane są projekty badawcze osób rozpoczynających karierę naukową, bez stopnia naukowego doktora grant otrzymał Artur Rutkowski (Wydział Matematyki).


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości