Reklama

Dolnośląscy przedsiębiorcy nawiązują kontakty w krajach arabskich

06/12/2021 09:57

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze i Wieczór Dolnośląski w Dubaju - to wydarzenia, które odbyły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ramach trwającej tam misji dyplomatycznej Dolnego Śląska w ramach programu Going Global. Samorządowcy i przedsiębiorcy z naszego regionu poszukują na Bliskim Wschodzie nowych kontaktów biznesowych i rynków dla swoich produktów oraz usług.

– Dyplomacja gospodarczą ma na celu internacjonalizację dolnośląskich firm, zwłaszcza tych małych i średnich. To ogromne wsparcie, którego udzielamy dzięki środkom unijnym, jest bardzo ważne – mówił podczas Wieczoru Dolnośląskiego Cezary Przybylski , Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


W niedzielnym wydarzeniu brali udział nie tylko przedsiębiorcy z Dolnego Śląska oraz goście ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale też m.in. przedstawiciele samorządów województw śląskiego i kujawsko-pomorskiego oraz miast Łodzi i Wrocławia, a także przedstawiciele polskiego rządu.

Reklama

– Dolny Śląsk bardzo mocno zaznacza swoją obecność. To świadczy o tym w którym miejscu Dolny Śląsk jest, i w którym miejscu chce być za kilka lat – mówił Waldemar Buda , wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, który podkreślał, że relacje biznesowe często buduje się podczas nieformalnych spotkań, jak te w Dubaju.


– Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaproszenie do udziału w imprezach, które przekładają się. Bezpośrednio na wyniki naszej firmy – mówiła na Wieczorze Dolnośląskiem  Barbara Maciejewska z firmy Maxitrade zajmującej się importem i eksportem słodyczy, kawy, herbaty i innych produktach codziennego użytku.

Reklama

W poniedziałek z kolei uczestnicy delegacji wzięli udział w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym. Międzynarodowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń m.in. w zakresie zielonej energii i nowych technologii. Forum ze strony polskiej było organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która odpowiada także za polska wystawę na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.


– Wciąż jesteśmy w czołówce, a kilka lat temu byliśmy liderem wśród regionów Unii Europejskiej. Dzisiaj bardzo chcemy zachęcać do tego wszystkiego co nowoczesne, co innowacyjne, co buduje pozycję Dolnego Śląska na mapie Europy i świata – powiedział Andrzej Jaroch , przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. – Jako przedstawiciel władzy samorządowej cieszę się ze współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, jako przedstawicielem państwa polskiego – organizatorem i jednostką odpowiedzialną za obecność Polski na Expo 2020. To jest zgodne z naszą ideą zyskiwania pewnej synergii rozwoju dzięki współpracy rządu i samorządu - dodał.

Reklama

Delegacja z Dolnego Śląska brała też udział w zwiedzaniu Pawilonu Polskiego na Expo 2020. Do misji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dołączyły też 4 firmy, które przyjechały do Dubaju na zaproszenie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.


– To są startupy technologiczne, firmy softwarowe oferujące bardzo ciekawe rozwiązania i IT, i jeżeli chodzi o technologie dronowe – mówi Magdalena Okulowska , prezes ARAW. - Dla nas jest to dobra okazja do przedstawienia potencjału inwestycyjnego Wrocławia, ale też możliwość internacjonalizacji naszych przedsiębiorców - dodaje.

Reklama

Dolnośląską misja zakończy się we wtorek, jej uczestnicy wezmą wtedy udział w Paradzie Narodowej z okazji Dnia Polskiego na Expo 2020.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości