Reklama

Dolnośląski kurator oświaty: „Wszyscy się uczymy. Nie jest łatwo”

30/03/2020 17:56

– Mało który nauczyciel przed epidemią praktykował e-learning, nie wszyscy są informatycznie zaawansowani. Wszyscy się uczymy. Tak jak inni martwimy się o swoje rodziny i z troską myślimy, co będzie dalej – napisał dolnośląski kurator oświaty, Roman Kowalczyk, w liście do dyrektorów szkół i nauczycieli.

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty nie wyklucza, że zawieszenie zajęć zostanie przedłużone. Apeluje więc do nauczycieli o przebywanie w domu, pracę z wykorzystaniem wszystkich możliwych sposobów i technik komunikowania się oraz stały kontakt z uczniami.

Kurator prosi także wychowów o przeprowadzenie cyklicznych rozmów (telefonicznych bądź przez komunikatory) z uczniami i ich rodzicami oraz odpowiadanie na każdy sygnał z ich strony. Zaapelował o wypożyczanie szkolnych laptopów i tabletów uczniom (o ile szkoła takie posiada), dostosowywanie wymagań do ich możliwości oraz nieobciążanie ich zbyt dużą liczbą prac i zadań. Jak wyjaśnia, dodatkowe zadania, o zwiększonym stopniu trudności i na wyższą ocenę, można proponować chętnym.

Kowalczyk apeluje też o zadawanie im prac, które nie wymagają (lub wymagają tylko częściowo) korzystania z zasobów internetu. – Chodzi o to, żeby uczeń nie musiał spędzać zbyt wielu godzin przy komputerze w poszukiwaniu informacji – podkreśla kurator.


I zachęca nauczycieli do częstego korzystania z podręczników jako podstawowego źródła wiedzy dla uczniów. Zaapelował także o systematyczne ocenianie uczniów oraz zachowanie spokoju, wytrwałości i cierpliwości. Jak dodaje, ważne jest, by nauczyciele wzajemnie się wspierali i żeby ograniczać biurokrację.

Dolnośląski Kurator Oświaty nie ukrywa w skierowanym do nauczycieli liście, że nie jest łatwo. Zwrócił uwagę na to, że nie każdy uczeń ma własny komputer i  brak odpowiedniej liczby komputerów to problem szczególnie w rodzinach wielodzietnych.

Reklama

Dodał także, że część nauczycieli dzieli swój komputer ze swoimi dziećmi uczącymi się w domu, a  sieć jest przeciążona i okresowo zawodzą dzienniki elektroniczne.

– Mało który nauczyciel przed epidemią praktykował e-learning, nie wszyscy są informatycznie zaawansowani. Wszyscy się uczymy. Tak jak inni martwimy się o swoje rodziny i z troską myślimy co będzie dalej. Ale los nałożył na nas wyjątkowo ważne zadanie – kształcenie i wychowywanie młodych Polaków w czasach zarazy. Śpieszymy im i ich rodzicom z pomocą i wsparciem. Jestem święcie przekonany, że jako jedna wielka oświatowa rodzina zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności. Tylko działając zgodnie i pracując ofiarnie, możemy wygrać walkę o przyszłość młodego pokolenia i umocnić naszą wspólnotę. W tych trudnych chwilach bądźmy razem – napisał w liście Roman Kowalczyk.


CZYTAJ TEŻ: JAK WYGLĄDA NAUKA PRZEZ INTERNET?

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości