Reklama

Koleje Dolnośląskie patronem klasy kolejowej w Lubinie

25/08/2021 14:14

Klasa patronacka rusza w Zespole Szkół nr 1 im. Bolesława Krupińskiego. Przez najbliższe trzy lata uczniowie pod okiem specjalistów będą zdobywać doświadczenie w branży kolejowej, aby następnie móc rozpocząć stałą pracę w wyuczonym zawodzie.

Współpracę szkoły z przewoźnikiem kolejowym formalnie rozpoczęło 25 sierpnia podpisanie listu intencyjnego przez prezesa Kolei Dolnośląskich i dyrektora placówki. Sam program patronacki startuje pilotażowo z pierwszą piątką uczniów. Plan zakłada stopniowe zwiększanie liczby osób kształconych w dwóch zawodach: mechanika pojazdów kolejowych oraz elektromechanika. W ciągu trzech najbliższych lat regionalny przewoźnik weźmie pod swoje skrzydła co najmniej piętnastu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w ramach I Branżowej Szkoły I Stopnia.


– Zawód kolejarza jest atrakcyjny i przyszłościowy dla młodych ludzi, więc jestem przekonany, że nowa klasa będzie cieszyć się popularnością – ocenia Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Współpraca ze szkołą w Lubinie otwiera naszą ofertę edukacyjną. W przyszłości chcemy wzbogacić ją o kolejne kierunki, dopasowane do wymagań rynku pracy, tak wymagającego w obecnych czasach. Mamy świadomość, że zawody techniczne są dziś na rynku bardzo pożądane, dlatego pomysł na kształcenie własnych kadr w tym kierunku.

Reklama

W ramach umowy Koleje Dolnośląskie doposażą również salę dydaktyczną w siedzibie szkoły. Uczniowie objęci programem będą uczyć się w systemie dualnym, uczęszczając na lekcje w ramach przedmiotów ogólnych oraz odbywając praktyki w hali serwisowej Kolei Dolnośląskich w Legnicy. Dzięki współpracy przyszli adepci będą mogli korzystać ze specjalistycznego sprzętu przewoźnika. Co istotne, na czas nauki uczniowie podpiszą umowę i formalnie staną się młodocianymi pracownikami spółki. Za swoja pracę będą otrzymywać wynagrodzenie. Po ukończeniu szkoły i pomyślnym zdaniu egzaminów będą mogli liczyć na stałe zatrudnienie w Kolejach Dolnośląskich.


Dariusz Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie: – Szkoły zawodowe zyskują na znaczeniu, a współpraca z Kolejami Dolnośląskimi bez wątpienia zachęci kandydatów do rekrutacji na nowe kierunki. Po ukończeniu szkoły absolwent nie tylko zyskuje konkretny zawód, a dodatkowo stałą pracę u boku wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego wszystkie strony tego projektu są wygrane. Młodzi ludzie dostają perspektywę ciekawej i dobrze płatnej pracy a Koleje wykwalifikowanych pracowników. I to jest właśnie nowoczesne nauczanie – w pewnym sensie pod dyktando pracodawcy. Ale to dobrze. Po co tworzyć zawody bez przyszłości?


mgo/mat. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości