Reklama

Lotnisko we Wrocławiu emituje obligacje

05/04/2011 00:00

Port Lotniczy Wrocław podpisał wczoraj w Warszawie umowę z Bankiem Pekao S.A. w sprawie emisji obligacji korporacyjnych o wartości 230 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone będą na finansowanie rozbudowy infrastruktury lotniska.

Lotnisko we Wrocławiu wyemituje obligacje w dwóch wariantach. Obligacje długoterminowe o wartości 185 milionów złotych zakładają termin wykupu na koniec 2023 roku. Obligacje krótkoterminowe zostaną wyemitowane na łączną wartość 45 milionów złotych i przeznaczone na prefinansowanie środków unijnych oraz podatku VAT związanego z realizowanym przedsięwzięciem. Cała operacja pozwoli na sfinansowanie wieloletniego programu inwestycyjnego Portu wycenionego na wartość ponad 400 milionów złotych.


Umowę na emisję obligacji podpisano w kilka dni po zawarciu umowy w sprawie dofinansowania unijnego do rozbudowy lotniska. Pod koniec marca inwestycja uzyskała bowiem wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 6.3 – Rozwój sieci lotniczej TEN-T. Dofinansowanie unijne dla tego projektu wyniesie ponad 128 milionów złotych.



Do programu inwestycyjnego lotniska we Wrocławiu wliczona jest między innymi budowa nowego terminala i modernizacja infrastruktury naziemnej w tym płyt postojowych, dróg dojazdowych i infrastruktury zwiększającej przepustowość lotniska. Nowy terminal – który zostanie oddany do użytku pasażerom na przełomie lata i jesieni tego roku – finansowany był do tej pory z kredytu pomostowego. W chwili obecnej w środku prowadzone są prace wykończeniowe a lotnisko rozstrzyga ostatnie przetargi na wynajem powierzchni handlowo/usługowych. W tym roku prowadzone będą również prace związane z budową płyty postojowej wraz z niezbędną infrastrukturą przed terminalem i modernizacją dróg dojazdowych do niej prowadzących. Pozwoli to na trzykrotne zwiększenie możliwości operacyjnych portu, który w ten sposób będzie w stanie obsłużyć zwiększony ruch jaki jest przewidywany przy okazji meczów UEFA EURO 2012. W międzyczasie modernizacji uległ park maszynowy lotniska. Kilka tygodni temu pisaliśmy o zakupie nowych maszyn służących do odśnieżania pasa startowego i oczyszczania płyt postojowych. Chociaż lotnisko we Wrocławiu nie borykało się tej zimy z takimi problemami jak część portów w Europie zachodniej, modernizacja ta jest dobrym krokiem w kontekście zwiększającego się ruchu pasażerskiego na Strachowicach.



Jedną z ostatnich inwestycji był również zakup specjalistycznej rampy umożliwiającej załadunek dużych rozmiarów frachtu. Był to jeden z warunków koniecznych aby móc w pełni obsługiwać większe niż dotąd typy samolotów. Na efekty inwestycji nie trzeba było długo czekać, gdyż – jak informowaliśmy wczoraj – lotnisko we Wrocławiu po raz pierwszy w historii przyjęło samolot Boeing 747 – popularnego „garbatego” Jumbo Jet-a.

Dariusz Pietraszewski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości