Reklama

Mieszkania we Wrocławiu będą ogrzewane... ściekami

08/11/2022 19:44

To ma być największa inwestycja w pompę ciepła w Polsce. We Wrocławiu powstaje system, dzięki któremu duża część ciepła dostarczanego do mieszkań i firm w mieście będzie produkowana... ze ścieków komunalnych.

To inwestycja prowadzona przez Fortum - firma produkująca ciepło dla tzw. miejskiej sieci we Wrocławiu. W środę Fortum ma ogłosić szczegóły nowego systemu. WROMPA - bo tak ma się nazywać nowoczesna pompa ciepła, będzie kosztowała 60 milionów złotych. Dużą część tych pieniędzy wyłoży Unia Europejska.


- Instalacja ta będzie oparta na odzysku ciepła, a dokładniej na schłodzeniu części ścieków surowych w przepompowni przy ul. Długiej. Będzie oddawała odzyskane ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej za pomocą sprężarkowej pompy ciepła. System ten powstanie na terenie przepompowni ścieków "Port Południe", należącej do MPWiK w bezpośrednim sąsiedztwie ogródków działkowych od strony zachodniej oraz grobli od strony północnej - informuje Fortum.

Inwestycja już ruszyła. Pompa ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Ma się przyczynić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i dostarczać około 81 tys. Gj ciepła rocznie. To tyle, ile zużywa się w ciągu roku w około 2700 trzypokojowych mieszkaniach.


m

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości