Reklama

Na ratunek artystom. „Obejmijmy opłatami smartfony i tablety”

25/03/2020 10:06

Wobec trudnej sytuacji artystów w trakcie pandemii koronawirusa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które ma także swój wrocławski oddział, zaapelowało o uchwalenie ustawy o statusie artysty zawodowego. Apeluje też o objęcie opłatami m.in. smartfonów i tabletów, tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.

Ministerstwo kultury poinformowało, że do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki. Zajęcia w szkołach artystycznych zostały zaś zawieszone do 10 kwietnia.


Przypomnijmy, że Krzysztof Mieszkowski postanowił zapytać ministra kultury Piotra Glińskiegoplan wsparcia środowiska artystów i ludzi kultury wobec pandemii koronawirusa. Wielu artystów i osób zatrudnionych w ośrodkach kultury straciło źródło dochodu.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich po raz kolejny zaapelowało natomiast o natychmiastowe uchwalenie ustawy o statusie artysty zawodowego. Jej projekt zakłada m.in. powołanie Narodowego Funduszu Artystów, który byłby zasilany z opłat z tytułu tzw. czystych nośników.

– Prace nad ustawą trwają już dwa lata, przecież mamy przykłady z ostatniego okresu, że ustawy można przygotowywać i uchwalać w ciągu kilkunastu, jeśli nie kilku dni – mówi Jacek Bromski, prezes SFP, które wielokrotnie zwracało się do ministra kultury o wydanie nowego rozporządzenia w sprawie „Czystych nośników”, (czego zresztą od lat wymaga unijna dyrektywa ) i objęcia opłatami m.in. smartfonów i tabletów, tak jak to się dzieje w innych krajach Unii, a wykreślenia objętych rozporządzeniem anachronizmów, jak kaset wideo, magnetowidów i dyskietek komputerowych.

–  Na razie importerzy sprzętu elektronicznego skutecznie odmawiają ponoszenia tych opłat i cieszą się większym poparciem rządu, niż twórcy. Wielu artystom, którzy praktycznie z dnia na dzień zostali dziś bez środków do życia, pieniądze z czystych nośników pomogłyby przetrwać czas epidemii. Żeby pomóc twórcom rząd nie musi sięgać do budżetu państwa, wystarczy, że wyegzekwuje wymagane prawem unijnym opłaty na rzecz twórców, sięgające 250 mln złotych rocznie – można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Minister Kultury poinformował, że o pomoc ministerstwa mogą ubiegać się artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej. Piotr Gliński zapewnia, że trwają starania o zwiększenie środków budżetowych na ten cel.

– Liczę na solidarność środowisk twórczych ze społeczeństwem i zaangażowanie Waszego autorytetu oraz popularności w promowanie metod walki z pandemią. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, przypominam o konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń dotyczących norm funkcjonowania społeczeństwa w sytuacji realnego zagrożenia epidemiologicznego – można przeczytać w komunikacie Glińskiego.

Ministerstwo wkrótce poinformuje o możliwej skali oraz kryteriach dodatkowej pomocy. Jak wyjaśnia Gliński, twórcy i artyści prowadzący przedsiębiorstwa lub jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z przygotowywanych przez rząd narzędzi ochrony i wspierania przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności.

– Kinematografia spełnia nieocenioną rolę społeczną, ale jak mało która dziedzina kultury podatna jest również na komercjalizację – napisali w liście edukatorzy filmowi, apelując o wsparcie ich działalności.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości