Reklama

Nowa pracownia na Uniwersytecie Medycznym. Studenci będą tu... gotować [ZDJĘCIA]

09/11/2021 12:02

Studenci dietetyki na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu mają do dyspozycji nową salę dydaktyczną, przeznaczoną jednocześnie do praktycznych zajęć z technologii żywienia i żywności.

Nowa pracownia Uniwersytetu Medycznego powstała przy ul. Borowskiej 21 i jest wyposażona w najwyższej jakości sprzęt kuchenny i kulinarne akcesoria. Dotychczas studentki i studenci dietetyki musieli korzystać z pracowni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


– Nigdy wcześniej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu nie mieliśmy własnej pracowni, w której studenci mogli uczyć się procesów technologii żywności i żywienia oraz przygotowywania potraw.  Stało się to możliwe po przeniesieniu kierunku dietetyka z Wydziału Nauk o Zdrowiu do Wydziału Farmaceutycznego UMW, gdzie warunki lokalowe pozwoliły na stworzenie wielofunkcyjnej sali dydaktycznej - mówi dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMW dr hab. Marcin Mączyński.

Reklama

I dodaje, że własna pracownia to nie tylko większy komfort dla studentów i wykładowców, którzy teraz nie muszą dojeżdżać na zajęcia do innego ośrodka, ale także spore oszczędności dla wrocławskiej uczelni medycznej. Korzystanie z pomieszczeń i sprzętu na Uniwersytecie Przyrodniczym kosztowało Uniwersytet Medyczny co roku blisko ćwierć miliona zł.


Dr Joanna Pieczyńska z Katedry i Zakładu Bromatologii i Dietetyki podkreśla, że na kierunku dietetyka studenci są nie tylko wprowadzani w podstawy technologii żywności i żywienia:

Reklama

– Będziemy tłoczyć oleje, piec chleb, wyrabiać sery i kiełbasy, i to w najlepszych warunkach. Ale też studenci nauczą się przygotowywać potrawy dla pacjentów z konkretnymi schorzeniami, bo jest to niezwykle ważny element w pracy dietetyka. I wciąż w Polsce nienależycie doceniany, zwłaszcza w szpitalach, gdzie zrezygnowano z własnej kuchni i żywienie pacjentów zlecane jest firmom zewnętrznym – mówi dr Pieczyńska


Kierowniczka Katedry i Zakładu Bromatologii i Dietetyki prof. Halina Grajeta uważa, że studenci dietetyki powinni mieć już w trakcie kształcenia jak największy kontakt z pacjentami.

Reklama

– Z pewnością ułatwi im to uruchomienie przy naszym zakładzie poradni dietetycznej, planowane w ciągu najbliższych miesięcy – dodaje prof. Grajeta.


Uruchomienie pracowni było możliwe dzięki wsparciu sponsorów: Fundacji Uniwersytetu Medycznego, Fundacji Farmacja Dolnośląska i Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.


mgo/mat. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości