Koalicja Obywatelska godzi się na warunek Nowoczesnej Plus, by kandydatem na nowego przewodniczącego sejmiku był były wojewoda Aleksander Marek Skorupa, a nie jak wcześniej proponowano Jerzy Pokój. Decyzja o ewentualnych zmianach na tym stanowisku ma zapaść już w środę po południu.
Przypomnijmy, że nadzwyczajna sesja z inicjatywy klubu Koalicji Obywatelskiej ma odbyć się w środę o godz. 17:00. Najważniejszym jej punktem będzie próba odwołania obecnego przewodniczącego sejmiku Andrzeja Jarocha z PiS i zastąpienia go politykiem opozycji.
– Zmiana na Dolnym Śląsku jest możliwa – zadeklarował we wtorek Marek Łapiński z KO. – Klub Koalicji Obywatelskiej, dziesiątka radnych tego klubu, składając wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej i odwołanie Andrzeja Jarocha, zdawała sobie sprawę, że te negocjacje będą trudne, ale też, że musimy zakończyć je sukcesem i zakończymy je sukcesem – dodał.
Sukces ten ma dać porozumienie zawiązane pomiędzy Koalicją Obywatelską, Nowoczesną Plus i czterema radnymi Bezpartyjnych Samorządowców, którzy po ostatnim rozłamie w tym środowisku odwrócili się od marszałka Przybylskiego i ostatecznie znaleźli poza rządzącą w regionie koalicją z PiS. Te trzy kluby mają w sumie 19 radnych, czyli dokładnie tylu, ilu jest potrzebnych do podjęcia uchwały.
W trakcie trwającej w sejmiku roszady swoje warunki postawiła jednak Nowoczesna, która nie zgodziła się na proponowanego proponowaną przez KO kandydaturę Jerzego Pokoja. – Poprzemy zmianę na stanowisku przewodniczącego sejmiku pod warunkiem, że kandydatem na przewodniczącego będzie osoba gwarantująca profesjonalne, skuteczne i bezstronne funkcjonowanie sejmiku i prowadzenie obrad – napisali w oświadczeniu wydanym w poniedziałek politycy Nowoczesnej Plus, którzy ogłosili, że na to stanowisko są gotowi poprzeć jedynie kogoś z dwójki: Jacek Iwancz (Nowoczesna) – Aleksander Marek Skorupa (PO).
Marek Łapiński we wtorek po południu ogłosił, że Koalicja Obywatelska, jako swojego kandydata zgłosi jednak Skorupę, co ma być spełnieniem warunku Nowoczesnej. – Jesteśmy po rozmowach w tej sprawie z klubem Nowoczesnej Plus i Bezpartyjnymi Samorządowcami. Klub Nowoczesnej Plus zgłosił chęć i w negocjacjach wyraził zgodę, by to Koalicja Obywatelska wskazała kandydata na przyszłego przewodniczącego – tłumaczył szef KO. – W tym momencie, przed jutrzejszą sesją nie ma żadnych innych kandydatów – zadeklarował Łapiński.
Odwołanie przewodniczącego sejmiku nie oznacza jednak zmian w zarządzie województwa. Obecnego marszałka radni sejmiku mogą odwołać minimum 22 głosami, a takiej większości, bez marszałkowskiego klubu BiS, albo części radnych PiS na razie opozycja nie ma.
Podobna sytuacja, jak w sejmiku, ma również miejsce w Radzie Miejskiej Wrocławia, gdzie przewodniczącego rady, Jarosława Charłampowicza (PO/Forum Jacka Sutryka) chcą odwołać działacze Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia. Tu też opozycja (PiS, Nowoczesna, Współczesny Wrocław) ma w sumie więcej radnych niż rządzący w mieście klub prezydenta Sutryka.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze