Reklama

Ponad 85 tys. uczniów rozpoczęło rok szkolny

02/09/2019 10:26

Ponad 85 tys. dzieci i młodzieży rozpoczęło w poniedziałek pierwszy po wprowadzeniu reformy edukacji rok szkolny bez szkół gimnazjalnych. Ostatni absolwenci gimnazjów brali udział w rekrutacji do szkół średnich wraz z uczniami klas ósmych.

Po drugim etapie elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, który zakończył się 30 sierpnia, było ponad 2,5 tysiąca wolnych miejsc (700 w liceach, 1095 w technikach i 759 w szkołach branżowych) dla uczniów, którzy do tej pory nigdzie się nie zakwalifikowali.


Do prowadzonych przez miasto placówek w nowym roku szkolnym będzie uczęszczać prawie 16,5 tys. dzieci w 109 przedszkolach, około 43 tys. uczniów szkół podstawowych klas I-VIII oraz oddziałów przedszkolnych w 80 szkołach podstawowych oraz około 26 tys. uczniów w 46 liceach, technikach i szkołach branżowych.

Jak co roku, podczas przerwy wakacyjnej, w kilkudziesięciu wrocławskich szkołach i przedszkolach przeprowadzane były prace budowlane oraz drobne remonty m.in. tworzenie węzłów żywienia, termomodernizacje i remonty elewacji, czy budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych. W sumie przeznaczono na ten cel ponad 40 mln zł.

Reklama

Natomiast największą zakończoną inwestycją jest budowa 8-oddziałowego przedszkola przy ul. Okulickiego, które od września przyjmie 200 dzieci. Do końca tego roku w planach jest otwarcie 14-oddziałowego przedszkola dla 350 dzieci na Stadionie Wrocław. W trakcie budowy jest także 8-oddziałowe przedszkole dla 200 podopiecznych, przy ul. Jackowskiego.

Przygotowania do roku szkolnego prowadziły także inne jednostki miejskie. W ramach corocznej akcji "Szkoła”, ZDiUM zlecił odmalowanie oznakowania na drogach sąsiadujących z placówkami edukacyjnymi. W sumie w ok. 140 lokalizacjach zostanie odmalowanych nawet 500 przejść dla pieszych. Tam, gdzie mieszkańcy zgłoszą potrzeby - będą odmalowane kolejne.


Do rozpoczęcia roku szkolnego przygotowała się także wrocławska straż miejska. Tradycyjnie będzie dbała o porządek i bezpieczeństwo uczniów przy placówkach szkolnych w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Strażnicy miejscy mają również w planach zajęcia z uczniami na temat bezpieczeństwa na drodze, o pierwszej pomocy, czy ekologii.

Zadbano również o dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, także ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1. Dla tych uczniów przygotowano miejsca w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowaczym nr 10 przy ul. Parkowej oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 11 przy ul. Kamiennej. W obu placówkach zostały przeprowadzone prace, które zwiększyły komfort i podniosły wymagane standardy.

Reklama

W SOSW nr 10 odświeżono, pomalowano i przygotowano pomieszczenia, m.in. sale lekcyjne, gabinety, salę gimnastyki korekcyjnej, szatnię, toalety, ale przede wszystkim został zakupiony schodołaz gąsienicowy. Ogłoszono także przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę windy.

W SOSW nr 11 również odświeżono i przygotowano pomieszczenia na potrzeby funkcjonowania SOSW nr1. Na parterze oraz I piętrze placówki przeprowadzono prace dotyczące m.in. sal lekcyjnych, gabinetu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, szatni, sali do zajęć rewalidacyjnych, toalet, sali gimnastyki korekcyjnej, czy sali multimedialnej.


Uczniowie będą mogli też korzystać z siłowni i basenu we wrocławskim Aquaparku. W sumie na prace wykonane w obu ośrodkach przeznaczono ok. 600 tys. zł.

Reklama

Miasto również zadba o dowóz dzieci do nowych lokalizacji. Część dzieci z SOSW nr 1 złożyła deklarację pozostania w placówce prowadzonej przez Fundację przy ul. Lutra, do której nadal trwają zapisy.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości