Reklama

Prof. Czapiewski: lepsze muzeum państwowe

04/12/2021 11:29

Ponad półtora roku współpracowałem z „Gazetą Wrocławską” przesyłając co tydzień felietony, które ukazywały się w sobotnim wydaniu dziennika. Dobrze wspominam współpracę z jej ówczesnym redaktorem naczelnym Arkadiuszem Franasem. 

W „Gazecie Wrocławskiej” miałem pełną swobodę w pisaniu artykułów oraz wyrażaniu swoich poglądów. To ważne, kiedy współpracownik może mieć pełne zaufanie do swojego „szefa”. Niestety w efekcie przetasowań właścicielskich red. Franas, na mocy wypowiedzenia, odszedł z „Wrocławskiej”. Wiedziałem, że oznacza to nową linię dziennika i na znak solidarności z jej byłym naczelnym wycofałem się też ze swoimi felietonami.


Ucieszyła mnie bardzo propozycja redaktora Franasa, abym podjął współpracę z portalem TuWrocław, którego jest obecnie naczelnym. Mam nadzieję, że tak jak do tej pory, będzie ona doskonała. Mam pełną swobodę w doborze tematów moich felietonów. Zatem będzie to kontynuacja mojej dotychczasowej linii tj. mówienie o problemach, nawet jeśli podpadnę tym i owym ważnym „czynnikom”. Tak rozumiem niezależną publicystykę.

Reklama

Na rozgrzewkę ważna dla naszego regionu sprawa z dziedziny kultury. 29 listopada zostało podpisane porozumienie między Piotrem Glińskim - Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Cezarym Przybylskim - marszałkiem naszego województwa, o przejściu Muzeum Narodowego we Wrocławiu pod zarząd Ministerstwa Kultury od nowego roku. Muzeum Narodowe z instytucji samorządowej, którą było przeszło 20 lat, stanie się instytucją państwową. Popieram taki projekt, chociaż może się wydawać, że traci na tym samorząd wojewódzki. Otóż nie, po przejściu pod samorząd Muzeum utraciło status instytucji państwowej. Doprowadziło to do różnic w prawach i możliwościach naszego muzeum w porównaniu z muzeami państwowymi o podobnym znaczeniu, zbiorach, działalności wystawienniczej czy współpracy międzynarodowej, co potwierdził obecny dyrektor Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski. Wybrano sensowne i dobre rozwiązanie. Mam na myśli instytucjonalne rozwiązanie.


W Muzeum Narodowym bywałem wielokrotnie i dalej w miarę możności będę je odwiedzał. Piękne bogate zbiory, w tym śląskie. Z wielką dumą rezerwowałem bilety moim przyjaciołom z Polski do Panoramy Racławickiej (oddział Narodowego), kiedy było trudniej o te bilety. Muzeum będzie miało teraz większe pieniądze nie tylko na rozwój, ale też na konieczne remonty i renowacje. Ta decyzja była potrzebna i przygotowywano ją dość długo i starannie.


Edward Czapiewski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości