Reklama

Przepełnione szkoły we Wrocławiu. Rodzice złożyli petycję do prezydenta

14/06/2021 13:09

Za dużo dzieci, za mało miejsc w szkołach - taki problem zgłosiły prezydentowi Jackowi Sutrykowi rady rodziców, działające w trzech placówkach w zachodniej części miasta. Domagają się pilnej interwencji.

Przedstawicielki i przedstawiciele trzech rad rodziców - przy Szkole Podstawowej nr 22 przy ul. Karpnickiej 2, 54-061 Wrocław (liczba uczniów: 1126, zaprojektowana na 800), przy Szkole Podstawowej nr 26 przy ul. Suwalskiej 5 (980 uczniów, zaprojektowana na 450) oraz przy Szkole Podstawowej nr 95 przy ul. Starogajowej 66/68 (560 dzieci) - podjęli wspólną walkę o lepsze warunki edukacyjne na Maślicach i Stabłowicach.


Złożyli petycję do prezydenta Wrocławia, w której domagają się niezwłocznego wdrożenia procesów budowy obiektów kontenerowych dla każdej z tych szkół, tak, aby mogły one funkcjonować tam już od września 2021 tego roku. Podkreślają jednak, że jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe, które nie może być rozwiązaniem docelowym. Apelują też o zorganizowanie spotkań z każdą z placówek, w których uczestniczyć będą również członkowie rad rodziców.

Reklama

Jednak najważniejszym celem, jaki według autorek i autorów petycji powinien przyświecać magistratowi, jest rozbudowa tych trzech szkół, oparta na faktycznej liczbie dzieci z danego rejonu, a także budowa nowych szkół podstawowych lub zespołów szkolno-przedszkolnych, których rejon obejmować będzie zachodnią część Wrocławia. Ich zdaniem maksymalny czas na zakończenie inwestycji powinien obejmować pięć lat, a rekrutacja do klas pierwszych w 2026/2027 powinna być już prowadzona do rozbudowanych i nowych szkół.


Największymi bolączkami szkół podstawowych na Maślicach i Stabłowicach są przepełnienie wymuszające dwuzmianowy tryb nauki, problemy przy organizacji posiłków dla dzieci, konieczność podziału sal gimnastycznych lub kiepski stan techniczny budynku, jak to ma miejsce w przypadku SP nr 95.

Reklama

"Sanitariaty i toalety SP nr 95 są w złym stanie, placówka nie spełnia obecnych norm przeciwpożarowych. Zarząd Inwestycji Miejskich opracował projekt na remont/przebudowę szkoły, ale nic poza doraźnym remontem dachu nie zostało zrealizowane. W placówce obecnie uczy się 560 uczniów, na których przypada tylko 16 sal lekcyjnych, jedna sala gimnastyczna i jedna świetlica. Szkolna stołówka stanowi część korytarza, zatem dzieci jedzą obiady między klatką schodową, a szatniami dla młodszych uczniów. Mała powierzchnia stołówki powoduje, że tylko niektórym uczniom udaje się zjeść obiad na dużej przerwie. Reszta zjada dopiero po skończonych lekcjach" - czytamy w petycji.


- Młodzi wrocławianie nie mogą uczyć się w takich warunkach. Szkoła powinna być dla nich miejscem bezpiecznym, przyjaznym. Pandemia odcisnęła ogromny wpływ na psychikę także tych najmłodszych dzieci. Hałas, ciasnota i brak możliwości odpoczynku po lekcjach jest dla nich bardzo destrukcyjny. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na dalszą rozbudowę Stabłowic, Maślic i Pracz Odrzańskich, ale nasze szkoły nie pomieszczą większej liczby uczniów - alarmuje Magda Pabijaniak z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 26.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości