Reklama

Rewitalizacja elektrociepłowni. Do konkursu zaproszeni studenci Politechniki Wrocławskiej

31/05/2021 12:10

KOGENERACJA wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej organizuje konkurs na najlepszą pracę magisterską, poświęconą rewitalizacji budynków Elektrociepłowni Czechnica. 

Kompleks zabytkowych budynków Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach został zaprojektowany na początku XX wieku. Obiekt przestanie dziaać w 2024 r., a jego rolę przejmie nowa jednostka produkcyjn,a utworzona na terenie tej samej miejscowości.


– Naszym celem jest nadanie elektrociepłowni nowego życia, po tym, kiedy jej funkcje przejmie nowoczesna jednostka gazowa. Bardzo zależy nam na tym, by w ramach konkursu młodzi ludzie mieli okazję do przedstawienia własnych wizji tego, co mogłoby się znaleźć w wiekowych murach naszej elektrociepłowni – mówi Andrzej Jedut, prezes KOGENERACJI.

Reklama

Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach: planu zagospodarowania przestrzennego terenu EC Czechnica, nowego obiektu kubaturowego na dowolnie wybranym fragmencie terenu oraz adaptacji, przebudowy, rozbudowy dowolnie wybranego budynku lub grupy budynków z obszaru elektrociepłowni.


– Siechnicka elektrociepłownia to bardzo cenny kompleks, który wiele mówi o historii energetyki na przestrzeni minionych lat. Z wielką chęcią angażujemy się w działania, mające na celu propagowanie idei ochrony dziedzictwa przemysłowego. Praca na „żywym organizmie” jest dla studentów z pewnością nie lada wyzwaniem, ale też źródłem szczególnej satysfakcji. Jestem pewna, że młodzi ludzie zaskoczą nas swoją pomysłowością, która potem - taką mamy nadzieję - przełoży się na konkretne działania – podkreśla prof. Małgorzata Chorowska, komisarka konkursu. 

Reklama

Konkurs na projekt rewitalizacji budynków to konsekwencja podpisanego z burmistrzem Siechnic w czerwcu 2019 r. listu intencyjnego, dotyczącego zagospodarowania tego historycznego obiektu. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z Politechniką Wrocławską i historyczno-architektoniczno-konserwatorskiego studium obiektów siechnickiego zakładu. Przeprowadzono wówczas szczegółową inwentaryzację obiektów i infrastruktury elektrociepłowni wraz ze wskazaniem rekomendowanych kierunków działań rewitalizacyjnych.


Teraz studenci architektury, a w szczególności specjalności Architektura i Urbanistyka oraz Architektura i Ochrona Zabytków, będą mogli dołożyć swoją "cegiełkę" do prac koncepcyjnych nad przyszłym wyglądem kompleksu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku 2021 r.


ks/mat. prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości